چه کسانی نباید آسپرین مصرف کنند؟

کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد: آسپرین یک دارو ضدپلاکتی است که بیماران فابیسم، کسانی که به داروهای ضددرد حساسیت دارند....

چه کسانی نباید آسپرین مصرف کنند؟

کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان عنوان کرد: آسپرین یک دارو ضدپلاکتی است که بیماران فابیسم، کسانی‌ که به داروهای ضددرد حساسیت دارند، بیماران هموفیلی، زخم‌های گوارشی، پولیپ بینی و افرادی که پلاکت خونشان پایین است نباید از این دارو استفاده کنند.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، دکتر مجید حنیفه با بیان اینکه مصرف این دارو در مقادیر مختلف کاربرد متفاوتی دارد، گفت: مصرف دُز 80 تا 200 میلی‌گرم از این دارو در روز اثر ضدپلاکتی و پیشگیری از لخته شدن خون دارد.

وی اظهار کرد: اثر ضدپلاکتی این دارو موجب شده تا بسیاری از پزشکان آسپرین را برای پیشگیری از بسته شدن عروق، کاهش خطر سکته قلبی، تنگی عروق و جلوگیری از لخته شدن خون و در نتیجه حملات قلبی تجویز کنند.

دکتر حنیفه افزود: افراد میانسالی که ریسک فاکتورهای بیماری‌های قلبی دارند، می‌توانند با مشوره پزشک روزانه یک عدد آسپرین با دُز 80 مصرف کنند.

وی گفت: مصرف آسپرین در دُزهای بالاتر اثر ضددرد، تب و التهاب دارد؛ اما با توجه به وجود داروهای ضدالتهاب جدید و کم‌عارضه‌ای که در بازار وجود دارد، مصرف آن توصیه نمی‌شود.

حنیفه نبود داروهای ضدالتهاب و ضددرد در سال‌های گذشته را علت گرایش مردم به این دارو دانست و اعلام کرد: امروزه بیشتر قرص‌های آسپرین با دُز 80 میلی‌گرم در داروخانه‌ها موجود است.

این کارشناس تجویز و مصرف منطقی داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان تصریح کرد: بیماران فابیسم، کسانی‌ که به داروهای ضددرد حساسیت دارند، نقص‌های خونریزی مانند بیماران هموفیلی، زخم‌های گوارشی، پولیپ بینی و افرادی که پلاکت خونشان پایین است نباید از آسپرین استفاده کنند.

وی افزود: بیماران کبدی، آسم، کودکان زیر 12 سال و افرادی که شیمی درمانی می‌شوند نیز به علت پایین آمدن قابل توجه پلاکت‌های خون باید از خوردن این قرص خودداری کنند.

دکتر حنیفه اظهارکرد: در گذشته برای پایین آوردن تب کودک از آسپرین با دُز پایین استفاده می‌شد که امروزه به هیچ عنوان به استفاده خودسرانه از آن برای کاهش درد و تب توصیه نمی‌شود؛ چراکه در مواردی منجر به ایجاد سندروم ری و آسیب‌های مغزی می‌شود.

وی با بیان اینکه مصرف آسپرین تحت هر شرایطی باید با تجویز پزشک معالج مصرف شود، اعلام کرد: مادران باردار از سه ماهه دوم بارداری تا یک هفته پیش از زایمان به تشخیص پزشک برای پیشگیری از لخته شدن خون عروق می‌توانند از این قرص استفاده کنند.

حنیفه خونریزی دستگاه گوارش، افت پلاکت خون و ناراحتی‌های گوارشی را از عوارض جانبی این دارو برشمرد و گفت: اگر بیماران پس از مصرف این دارو دچار علائمی نظیر کهیر، خارش، تنگی نفس، تورم لب و یا ناراحتی‌های شدید گوارشی شوند، باید هرچه سریع‌تر به پزشک مراجعه کنند.

جمع بندی کل کتاب از شیمی 1 دهم
دهم رياضى     دبیر : سعید محسن زاده