گفتگو با رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 2 کنکور ریاضی 95 : حسین مقدس

در مقاله‌ی زیر با حسین مقدس رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 2 و رتبه‌ی 4 کشوری رشته‌ی ریاضی گفتگو شده است...

گفتگو با رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 2 کنکور ریاضی 95 : حسین مقدس

در مقاله‌ی زیر با حسین مقدس رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 2 رشته‌ی ریاضی کنکور 95 گفتگو شده است. وضوح و شفافیت را در صحبت‌های او می‌توانید ببینید و این‌که او چگونه برای آینده‌اش چشم‌انداز داشته و چگونه صبر و داشتن ذهن شفاف را عامل موفقیت هر دانش‌آموزی در کنکور می‌داند. هم‌چنین او با حضور در آزمون‌های کانون به مدت 9 سال خود را هم‌گام با برنامه‌ی آزمون‌ها کرده و این همراهی برایش تعادل را به ارمغان آورده است:

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را از کدام شهر کسب کردید؟

حسین مقدس هستم رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 2 و رتبه‌ی 4 کشوری رشته‌ی ریاضی از سیرجان کرمان و از سال چهارم دبستان به مدت 9 سال عضو کانون بودم. بهترین درصدهایم عبارتند از: شیمی 96%، ادبیات 96% و فیزیک 95%.


مهمترین ویژگی‌های شخصیت آموزشی خودتان را چه می‌دانید؟

خیلی سعی می‌کردم به خودم متکی باشم، به عنوان یک جوان 17، 18 ساله دیگر کارهای آموزشی‌ام را حداقل خودم بتوانم انجام بدهم خودم از پس کارهای مربوط به تحصیلم بربیایم و در طول سال کنکور سعیم این بود که با هدفی که دارم خودم را سردرگم نکنم یعنی اینقدر به هدفم فکر نکنم که استرس زیادی بگیرم و در ذهنم بخواهم آن را خیلی برجسته بکنم و نه این‌که آنقدر خودم را سرد کنم که هدف‌زدایی شود و آن هدف از بین برود و سعی می‌کردم یک حالت اعتدالی این بین وجود داشته باشد و از اول دبیرستان هم سعی کردم یک هدف برای آینده‌ام داشته باشم.


شما گفتید از اول دبیرستان چشم‌انداز و هدف داشتید می‌توانید بیان کنید هدف شما چه بود؟

به سمت فیزیک علاقه داشتم و اینقدر به درس علاقه داشتم که اول دبیرستان که ریاضی و فیزیک و شیمی چهار سال را خواندم و بعد در ادامه‌ی دوران دبیرستان، کتاب‌های مربوط به المپیاد شیمی یا برخی از کتاب‌های دانشگاه را می‌خواندم و از همان ابتدا قصد داشتم به رشته‌ی فیزیک یا مهندسی برق بروم، بین این دو رشته و هدفم همین بود.


از چه زمانی در آزمون‌های کانون شرکت کردید؟چه طور شد به کانون آمدید و چه طور شد که به طور پیوسته ادامه دادید؟

از چهارم دبستان. چون خواهرم هم از پنجم دبستان در آزمون‌ها بود و دلیل این‌که هر دوی ما به کانون آمدیم به‌خاطر پیوستگی‌ای بود که با درس داشتیم اگر نمی‌آمدیم شاید کمتر می‌خواندیم ولی با همین آزمون‌ها در قالب برنامه‌ی آزمون‌ها قرار گرفتیم و بیشتر درس ‌خواندیم و این در همه‌ی سال‌های تحصیل بود.


از سه ویژگی آزمون‌های کانون (برنامه‌ای بودن، سنجشی بودن و آموزشی بودن) کدام جنبه برای شما مهم‌تر بود؟

هر سه که واقعا خیلی مهم بوده ولی من فکر می‌کنم جنبه‌ی سنجشی برایم بیشتر اهمیت داشت بعد برنامه‌ای و بعد جنبه‌ی آموزشی.


در مورد منابع خودتان توضیح دهید:

از زرد عمومی و زرد اختصاصی برای آزمون دادن و سنجشی که از خودم داشته باشم استفاده ‌کردم.


کتاب زرد عمومی را چه زمانی تهیه کردید و چگونه استفاده می‌کردید؟

من چون در عمومی‌ها کم‌تر کار کرده بودم بعد عید تازه عمومی‌هایم تمام شدند. اواخر اردیبهشت این کتاب را تهیه کردم و سعی کردم با یک برنامه نسبتا فشرده کار کنم و خیلی تاثیر مثبت داشت مثلا ادبیات را اوایل سال در آزمون‌های کانون 50% می‌زدم ولی در آزمون‌های آخر کانون، نفر اول ادبیات شدم، در کنکور هم این درس را خیلی خوب زدم (96%).


ساعت مطالعه‌ی شما چقدر بود؟

ساعت مطالعه‌ی من چون از اول دبیرستان خواندم همیشه کم بود ولی همیشه بود، یعنی میانگین آن شاید 2 ساعت بود ولی همیشه درس می‌خواندم؛ ذات رشته‌ی ریاضی هم این‌طوری است که وقتی یاد می‌گیرید دیگر فراموش نمی‌کنید به همین دلیل نیاز نبود ساعت مطالعه را افزایش دهم.


شما گفته‌اید که تعادل‌ها را خوب رعایت می‌کردید: تعادل بین مطالعه‌ی درس‌های سال چهارم و پایه، تعادل بین درس‌های عمومی و اختصاصی، تعادل بین تستی و تشریحی، تعادل بین کلاس رفتن و مطالعه‌ی خود و در هدف‌گذاری هم به تعادل اشاره کردید و گفتید نه هدف‌زدایی کردید و نه آنقدر هدف بلندپروازانه‌ای در نظر گرفتید که به شما استرس بدهد. راجع به این تعادل‌ها می‌توانید بگویید؟

قسمت اعظم این تعادل‌ها به برنامه‌ی کانون ربط داشت، چون برنامه‌ی کانون متعادل بود من خودبه‌خود در قالب آن برنامه، تعادلم به دست آمد هم برای مطالعه‌ی پیش و پایه و هم اختصاصی و عمومی، راجع به تشریحی و تستی هم سعی می‌کردم خودم این تعادل را در برنامه‌ام داشته باشم یعنی موقعی که فکر می‌کردم لازم است خود درس بیشتر خوانده شود سراغ تشریحی خواندن می‌رفتم و وقتی نیاز به تست زمان‌دار بود که کار کنم سراغ آن می‌رفتم.


این تفکر واضح و شفاف را چگونه به دست آورده‌اید؟ این‌که اینقدر واضح تفکرات خودتان را بیان می‌کنید و توضیح می‌دهید.

مطالب مشاوره‌ای که در جلسات تهران بیان می‌کردید خیلی تاثیرگذار هستند و چون خواهرم 2 سال از من بزرگتر بود او که کنکور می‌داد مطالب مشاوره‌ای را من هم خودبه‌خود دریافت می‌کردم و در گذر زمان این‌ها سبب شد که سعی کنم به مرور ذهم را شفاف و شفافت‌تر کنم.


یعنی شما به وضوح و شفافیت ذهن خودتان اهمیت می‌دهید؟

بله مهم‌ترین چیز این است دیگر. از مهم‌ترین موضوعات در سال کنکور یکی این است که ذهن شفاف باشد و دیگر این‌که صبر زیاد داشته باشد. من همیشه یک مثال می‌زنم می‌گویم مثلا من ورزشی را بلد نیستم 4 ماه تمام تمرین می‌کنم ولی هنوز مثل روز اول هستم شاید بعد 5 الی 6 ماه نتیجه‌ی آن مشخص شود، ما هم که همراه با آزمون‌های کانون پیش می‌آمدیم سعی می‌کردیم صبورتر باشیم و ساعت مطالعه را لحظه‌ای بالا نبریم که همان لحظه نتیجه بگیریم و دنبال این‌که همان لحظه نتیجه بگیریم نبودم و صبر زیاد داشته باشیم.


گفتگو: کاظم قلم‌چی

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

گفتگو با رتبه‌ی 1 منطقه‌ی 2 ریاضی: حسین مقدس