تحقق رویای بسیاری از کاربران با ساخت باتری ابرخازنی جدید

یکی از مواردی که در بیشتر موارد کاربران تلفن‌های همراه در مورد آن شکایت می‌کنند ظرفیت و طول عمر باتری است که در تلفن‌های همراه استفاده می‌شود.

تحقق رویای بسیاری از کاربران با ساخت باتری ابرخازنی جدید
به گزارش کلیک، همیشه سازندگان باتری های گوشی تلفن همراه به دنبال راه حلی برای افزایش ظرفیت باتری و طول عمر آن هستند و از طرفی این سازندگان سعی می کنند تا علاوه بر افزایش طول عمر باتری مدت زمان لازم برای شارژ آن ها را نیز کاهش دهند.

اما محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا این بار سعی کرده اند با استفاده از تکنولوژی جدیدی که توسط این دانشگاه به ثبت رسیده است باتری هایی ابر خازنی با ظرفیت فوق زیاد طراحی و تولید کنند. طول عمر این باتری های تلفن هوشمند در حدود ۲۰ برابر بیشتر از ظرفیت باتری های با سلول های حاوی یون های لیتیوم است که هم اکنون در گوشی های تلفن همراه استفاده می شود.

در عالم تئوری این باتری ها می توانند همان باتری هایی باشند که کاربران گوشی های هوشمند همیشه در رویاهای خود تصور می کنند. باتری هایی که برای شارژ کامل تنها به چند دقیقه زمان نیاز دارند و در عوض طول عمری برابر با یک هفته با هر بار شارژ داشته باشند. چون در باتری ها ابر ظرفیت شارژ باتری در سطح مواد نگهداری می شود بنابراین این باتری ها نیاز به فعل و انفعالات شیمیایی برای ایجاد قدرت یا همان به اصطلاح انرژی لازم برای تلفن همراه ندارند و بنابراین این باتری های به سرعت می توانند شارژ شوند. این باتری های می توانند بیش از ۳۰ هزار بار شارژ شوند بدون اینکه در کیفیت و عملکرد آن ها تغییری ایجاد شود. باتری هایی که در حال حاضر بر روی گوشی های تلفن همراه استفاده می شوند پس از چند بار شارژ کیفیت و ظرفیت خود را از دست می دهند و این خود معضل بزرگی برای سازندگان و کاربران تلفن های همراه محسوب می شود.

تیم تحقیقاتی دانشگاه مرکزی فلوریدا در حال حاضر مشغول کار بر روی جنبه های دیگری از این باتری ها هستند. برای مثال این محققان سعی دارند تا در این باتری ها از مواد دو بعدی دیگری نیز استفاده کنند که ظرفیت این باتری ها را هر چه بیشتر کند. در این باتری های ابر خازنی الکترون ها با سرعت زیاد از هسته به سمت پوسته اتم حرکت می کنند و به این ترتیب انرژی بالا و همچنینی انرژی متمرکز و حجیمی برای شارژ سریع در آن ها ایجاد می شود. یکی از اعضای این گروه تحقیقاتی در توضیحات خود در مورد این باتری ها اشاره کرده است که این تیم تحقیقات با رویکرد جدیدی نسبت به سنتز شیمیایی ساده توانسته است موادی که در حال حاضر در باتری های تلفن همراه استفاده می شوند را با مواد دو بعدی تلفیق کرده و از این تلفیق باتری با قابلیت شارژ سریع و همچنینی ظرفیت بسیار بالا تولید کنند.

به گفته این عضو تیم تحقیقاتی مشکل عمده افراد بر سر تلفیق و استفاده مواد دو بعدی در سیستم هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. این موضوع در واقع سخت ترین بخش کار است. اما این تیم تحقیقاتی توانسته است با رویکرد جدیدی نسبت به سنتز شیمیایی ساده به راحتی و صورت کاربردی مواد موجود و مواد دو بعدی را در کنار یکدیگر استفاده کند.

از جمله ویژگی های دیگر این باتری می توان به ویژگی انعطاف پذیری آن ها اشاره کرد. این قابلیت به کاربران و طراحان این امکان را می دهد تا از این باتری ها در دستگاه های پوشیدنی نیز استفاده کنند. البته به گفته این تیم تحقیقاتی این پروژه هنوز به مرحله تجاری سازی نرسیده است اما قرار است به زودی به این مرحله برسد. این تیم تحقیقاتی عقیده دارد این باتری ها می توانند برای مصارف زیادی در صنعت استفاده شوند و تحول عظیمی در دنیای تکنولوژی ایجاد خواهند کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب