لایه یخ عظیم پنهان در مریخ

منطقه اتوپیا پلانتیا (Utopia Planitia) در سیاره سرخ، یک لایه یا صفحه یخی با ضخامت 80 الی 170 متری را که از ایالت نیو مکزیکو آمریکا نیز بزرگ‌تر است در خود به صورت پنهان جا

لایه یخ عظیم پنهان در مریخ

محققان با استفاده از رادار نفوذکننده در زمین موجود در مدارگرد شناسایی مریخ، پی برده اند که منطقه اتوپیا پلانتیا (Utopia Planitia) در سیاره سرخ، یک لایه یا صفحه یخی با ضخامت 80 الی 170 متری را که از ایالت نیو مکزیکو آمریکا نیز بزرگ تر است در خود به صورت پنهان جای داده است.

 

گفته می شود که حداقل 50 درصد از این صفحه یخی غول پیکر، از آب خالص تشکیل شده است. پیش تر نیز شک و گمان های زیادی در رابطه با وجود آب در این قسمت از مریخ وجود داشت، اما کاوشگر قبلی مریخ یعنی فضاپیمای اودیسه، قادر به مطالعه بخش های زیر سطح سیاره مریخ نبود.

 

دانشمندان به New York Times اعلام کرده اند که به احتمال زیاد این صفحه یخی به جای مانده از عصر یخبندان در سیاره سرخ است، پیش از اینکه ذوب شود و تبدیل به دریاچه شود و یا در فضا تبخیر شود.

 

اما اطلاع از وجود صفحه های یخی غول پیکر در مریخ برای درک هرچه بیشتر ما از گذشته این سیاره که از آن به عنوان محل زندگی بعدی انسان ها نام برده می شود، بسیار مفید است و می تواند نقشی بسیار اساسی را در آینده زندگی بشر ایفا کند.

 

از این پس، فضانوردان می توانند سیستم های مخصوص جمع آوری آب در مریخ را در مکان هایی بسیار راحت تر نسبت به قطب ها قرار دهند و پژوهش هایشان را در این زمینه گسترش دهند. قطعاً مریخی که در آن آب آشامیدنی به راحتی یافت شود، رویای بسیاری از فضانوردان را محقق خواهد کرد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب