شیوه جدید نگه داری مواد غذایی با کاغذی از جنس نانوذرات نقره

محققان هندی کاغذی آغشته به ژلاتین، کیتوزان و نانوذرات نقره ساختند که می‌توان با آن تخم مرغ را تا یک ماه سالم نگه داشت.

شیوه جدید نگه داری مواد غذایی با کاغذی از جنس نانوذرات نقره

محققان هندی کاغذی آغشته به ژلاتین، کیتوزان و نانوذرات نقره ساختند که می توان با آن تخم مرغ را تا یک ماه سالم نگه داشت. عمر این کاغذ 9 ماه است و می توان با کمک آن زمان نگهداری مواد غذایی را افزایش داد.

این گروه تحقیقاتی معتقد است که با توسعه این روش می توان ابزاری ساخت که به دامداران و مزرعه داران کمک کند تا محصولات خود را مدت طولانی تری ذخیره کنند و دیگر نگران زوال و فساد آنها نباشند.
گوپال دیناکارراج از دانشگاه علوم دامپزشکی تامیل نادو (TANUVAS) در این مورد گفت: این یک کاغذ آغشته به نانوذرات نقره، کیتوزان و ژلاتین است که می توان به راحتی با یک اسپری ساده آن را تولید کرد. در صورتی که تخم مرغ در میان این کاغذ آغشته با این ترکیبات قرار داده شود، از گزند آلودگی باکتری ها مصون می ماند. دلیل دور ماندن باکتری ها از این تخم مرغ آن است که یون های نقره خواص آنتی باکتریال دارند.
در صورتی که از این کاغذ استفاده شود، می توان زمان ماندگاری تخم مرغ را از 10 تا 14 روز به 25 تا 30 روز رساند.
وی افزود: فعالیت های قوی آنتی باکتریال نانوذرات نقره می تواند محیط امن برای مواد غذایی ایجاد کند به طوری که باکتری هایی نظیر Escherichia coli, Staphylococcus aureus, Streptococcus و Salmonella به سرعت از بین می روند.
مشکل این روش آن است که روی سطح پلاستیک قابل انجام نیست؛ این گروه معتقد است که هزینه تولید یک ورق کاغذ برای حفظ 6 عدد تخم مرغ بین 4 تا 5 روپیه است اما اگر این کاغذ بازیافت شود، هزینه آن کاهش می یابد. با توجه به این که عمر این کاغذ تقریبا 9 ماه است، می توان در درازمدت از آن استفاده کرد.نتایج این پروژه در قالب مقاله ای در بولتن علم مواد به چاپ رسیده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب