اثرات ضدباکتری و ضدقارچ نوعی جلبک بررسی شد

محقق واحد علوم و تحقیقات اقدام به بررسی فیتوشیمیایی و اثرات ضدباکتری، ضدقارچ و سیتوتوکسیک نوعی جلبک کرد.

اثرات ضدباکتری و ضدقارچ نوعی جلبک بررسی شد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از واحد علوم و تحقیقات، مریم امیرشریفی دانش آموخته دکتری تخصصی بیولوژی دریا واحد علوم تحقیقات گفت: از میان ترکیبات طبیعی دریایی، جلبک ها به واسطه داشتن طیف وسیعی از ترکیبات زیستی فعال به عنوان یک منبع بالقوه دارویی جدید مورد توجه ویژه قرار دارند، این داروها به علت دارا بودن منشا طبیعی نسبت به داروهای شیمیایی دارای سازگاری بیشتری با ارگانیسم های زنده از جمله بدن انسان بوده و عوارض جانبی کمتری ایجاد می کنند.

وی با بیان اینکه سارگاسوم یکی از مهم ترین گونه های جلبکی خلیج فارس و دریای عمان و از رده جلبک های قهوه ای است، افزود: با توجه به اینکه آب های جنوبی کشور بستر مناسبی برای زیست بسیاری از آبزیان هستند و در ایران مطالعاتی روی خواص زیست فعال جلبک دریایی Sargassum glaucescens، این منبع ارزشمند انجام نگرفته است. در حالی که مطالعات متعدد زیست فناوری در این زمینه ضروری است.

این محقق اضافه کرد: تصمیم به تحقیق و بررسی فیتوشیمیایی و اثرات بیولوژیک (ضد باکتری، ضد قارچ و سیتوتوکسیک) جلبک Sargassum glaucescens از آبهای چابهار گرفتم تا با مشخص کردن خواص بیولوژیک موجود در فرکشن های مختلف این جلبک بتوان ترکیبات مؤثر موجود در آن را شناسایی و آنها را به عنوان ترکیبات طبیعی با خواص دارویی معرفی کرد.

امیر شریفی خاطرنشان کرد: بررسی خواص ضد باکتری و ضد قارچ فرکشن موثر جداسازی شده از جلبک S. glaucescens و مقایسه آنها با داروهای ضد باکتری و ضد قارچ تجاری، بررسی خواص سیتوتوکسیک فرکشن موثر جداسازی شده این گونه جلبک و بررسی فیتوشیمی فرکشنی که بیشترین خواص بیولوژیکی را داشته است، اهداف این تحقیق است.

وی عنوان کرد: این تحقیق با بررسی های فیتوشیمیایی موفق به استخراج و شناسایی ۱۰ ترکیب از فرکشن موثر عصاره هگزانی و ۱۲ ترکیب از فرکشن موثر عصاره متانولی از جمله ترکیبات استروئیدی مانند فوکواسترول و چندین ترکیب شد.

این محقق اظهار داشت: می توان نتیجه گرفت که حضور این ترکیبات زیست فعال موجود در فرکشن های موثر جداسازی شده از جلبک S. glaucescens دلیل اصلی ایجاد اثرات ضدباکتری، ضدقارچ و سیتوتوکسیک این گونه جلبک است، بطوریکه می توان از این جلبک و متابولیت های آن بعنوان مصارف دارویی بهره برد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب