چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت اتصال پیل به بدنه سرامیکی

چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت توانایی ایجاد پیوند مناسب بین قطعات فلزی به سرامیکی یا شیشه توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شد.

چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت اتصال پیل به بدنه سرامیکی

چسب دما بالای درزگیر گازی با قابلیت توانایی ایجاد پیوند مناسب بین قطعات فلزی به سرامیکی یا شیشه توسط محققان دانشگاه صنعتی اصفهان ساخته شد. این چسب، در برابر حرارت مقاوم بوده و در برابر گاز نفوذ ناپذیر است.

الیاس شهسواری، سازنده این چسب با اشاره به قابلیت‌های مهم آن به خبرنگار ایسنا، گفت: چسب ساخته شده با ایجاد فرایند جوش قلیایی در مرز مشترک مواد سرامیکی، شیشه‌ای و فلزی می‌تواند مواد مذکور را در دمای (1250-600) درجه سانتیگراد در کنار یکدیگر بچسباند و دارای پایداری حرارتی مناسب (تست شده به مدت 650  ساعت) است.

وی افزود: این چسب علاوه بر اینکه می‌تواند در صنایع سرامیک و فلز مورد استفاده قرار گیرد، توانایی ایجاد یک پیوند مناسب بین قطعات فلزی به سرامیکی یا شیشه را دارد و مقاوم در برابر حرارت و نفوذ ناپذیر در برابر گاز است.

این فارغ التحصیل کارشناسی ارشد فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان تصریح کرد: مواد با قرار گرفتن در دماهای بالا (1250-600 درجه سانتیگراد) و تحت شارش گازهای مختلف با تشکیل فازهای کریستالی، خصوصیات فیزیکی و شیمیایی جدیدی پیدا می‌کنند از این رو عملیات حرارتی از اهمیت بسیاری در شاخه‌های مختلف علم و تکنولوژی برخوردار است.

وی افزود: به منظور تست پیل سوختی اکسید جامد و کنترل فلوی گاز هیدروژن در دمای نزدیک به 1000 درجه سانتیگراد موفق به ساخت چسب دما بالایی با قابلیت درزگیری گاز هیدروژن شده‌ایم.

شهسواری ادامه داد: این چسب از موادی تهیه شده که همگی در داخل کشور تولید و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

این مخترع با اشاره به موارد کاربردی چسب دما بالای درزگیر گازی گفت: از این چسب تاکنون در راکتور تست پیل سوختی اکسید جامد صفحه‌ای و لوله‌ای برای اتصال پیل به بدنه سرامیکی، در فرایند کاشت دندان مصنوعی(ایمپلنت) برای اتصال روکش دندان(پرسلنت) به پایه فلزی آن و همچنین برای چسباندن ظروف سرامیکی استفاده شده است.

شهسواری اظهار کرد: این اختراع با راهنمایی دکتر هادی سلامتی، عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان و همکاری مجید جعفری دانشجوی مقطع دکتری، سید مجتبی رسولی و فیروزه نوایی کارشناس پروتزهای دندانی در گروه فیزیک تجربی دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی اصفهان به انجام رسیده است.

وی افزود: این پژوهش از مهر ماه سال 1392 تا آذر ماه سال 1394 به طول انجامید و در سال 1395 با شماره 89344 در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسید.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب