ساخت یک ماده عجیب که پس از بریدن ترمیم می‌شود!

گروهی از مهندسان دانشگاه سن دیه گو در کالیفرنیا ترکیب رسانای مخصوصی خلق کرده اند که پس از بریده شدن، قابلیت ترمیم خود را دارد. علاوه بر آن با هزینه کمی ساخته می‌شود.

ساخت یک ماده عجیب که پس از بریدن ترمیم می‌شود!

گروهی از مهندسان دانشگاه سن دیه گو در کالیفرنیا ترکیب رسانای مخصوصی خلق کرده اند که پس از بریده شدن، قابلیت ترمیم خود را دارد. علاوه بر آن با هزینه کمی ساخته می شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل «All about Circuts»، این ماده ترکیب ساده ای دارد که شامل ماده رسانا ( در آزمایش از گرافیت استفاده شده اما می توان از طلا نیز استفاد کرد) و یک ماده مغناطیسی است. ماده مغناطیسی نیز از مغناطیس های معمول جنس «نئودیموم» تهیه می شود که در بسیاری از کالاهای مصرفی مانند هدفون، گوشی های موبایل و تلفن ها به کار می رود.

پس از آنکه این ماده با استفاده از چاپگر به کالای مورد نظر تبدیل شد، آن را در یک حوزه الکترومغناطیسی بسیار قدرتمند قرار می دهند. به این ترتیب ذرات مغناطیسی در یک سو تجمع می کنند. درهرحال پس از طی این مراحل هنگامیکه کالایی که از این ماده ساخته شده، بریده شود یا ترک بردارد، تکه های آن به یکدیگر جذب شده و سپس نقطه برش یا ترک را ترمیم می کنند. برای آزمایش، این ماده در لامپ های ال ای دی و همینطور باتری به کار رفت. هنگام آزمایش در لامپ ال ای دی، پس از خاموش کردن لامپ این ماده ترک خورد اما چند لحظه بعد دوباره به حالت اولیه برگشت

ساخت یک ماده عجیب که پس از بریدن ترمیم می‌شود!

ساخت یک ماده عجیب که پس از بریدن ترمیم می‌شود!

دانشمندان معتقدند قطعات الکترونیکی که بتوانند خود را ترمیم کنند، انقلابی در بخش دستگاه های خودکار و البته محیط زیست به وجود می آورند. یکی از موارد استفاده احتمالی این مواد در فضاپیماهاست.

همچنین استفاده از موادی با قابلیت ترمیم خود در  محیط هایی که برای انسان خطرناک است، کاربردهای زیادی خواهد داشت. یکی از نمونه های آن فاجعه نیروگاه هسته ای فوکوشیما بود که برای پاکسازی و جمع آوری مواد رادیو اکتیویته نیازمند دخالت انسان بود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب