چرا حشرات بر جهان سلطه دارند؟

سازگاری‌های هوشمندانه در طول تاریخ باعث شده تا سوسک‌ها، مورچه‌ها و حشرات زیادی در سرتاسر جهان، حتی در سرمای قطب شمال زنده باقی بمانند و از نظر جمعیت بر جهان سلطه پیداکنند

چرا حشرات بر جهان سلطه دارند؟

سازگاری‌های هوشمندانه در طول تاریخ باعث شده تا سوسک‌ها، مورچه‌ها و حشرات زیادی در سرتاسر جهان، حتی در سرمای قطب شمال زنده باقی بمانند و از نظر جمعیت بر جهان سلطه پیدا کنند.

شاید زمانی که بیدی از درون یک بطری شکر بیرون می پرد، از دیدن آن چندان خوشحال نشوید، اما چه حشرات را دوست داشته‌باشید و چه نداشته‌باشید، این موجودات جهان را محاصره کرده‌اند، درحدود 10 کوانتیلیون حشره روی زمین زندگی می‌کنند که 10 کوادریلیون از آنها را مورچه‌ها تشکیل داده‌اند.

حشرات 400 میلیون سال پیش در میان اولین جاندارانی که از دل دریا به سطح زمین خزیدند، در زمین تکامل یافته‌اند و دارای بال شدند. با کاهش میزان اکسیژن زمین، ابعاد حشرات نیز کوچک شدند تا بتوانند راحت‌تر تنفس کنند و به راحتی از چنگ شکارچیان فرار کنند.

حشرات به شکلی تکامل یافته‌اند تا بتوانند در برابر چندین انقراض کلی مقاومت کرده و از آن جان سالم به در ببرند. حشرات تنها در دوره پرمین-تریاسیک،‌درحدود 252.2 میلیون سال پیش به دلیل ورود مقادیر زیادی دی‌اکسید کربن درون اتمسفر زمین نتوانستند از انقراض جان به در ببرند.

درحال حاضر نزدیک به 850 هزار گونه حشره در جهان شناخته شده‌اند، و این پرسش را ایجاد می‌کنند که چگونه این موجودات کوچک توانسته‌اند کل جهان را در بر بگیرند؟

اولین رمز موفقیت حشرات بالا بودن میزان تولید مثل در میان آنها است، تعداد لارو ایجاد شده توسط هر حشره بسیار زیاد است و این لاروها به نگهداری زیادی نیز نیاز ندارند. برای مثال، مورچه آفریقایی درایور هر 28 روز یکبار چهار میلیون تخم تولید می‌کند.

سیستم دفاعی حشرات امتیاز دیگر آنها برای بقا در زمین است، از صدف‌های مستحکم سوسک‌های زره‌پوش گرفته تا نیش‌های سمی کرم‌های ابریشم تا بوی تند گندیدگی در گونه‌ای دیگر از حشرات.

این موجودات حتی می‌توانند از بمب استفاده کنند، سوسک‌های بمب‌افکن می‌توانند بمب‌های کوچکی را درون دهان حشراتی پرتاب کنند که قصد خوردن آنها را دارند. این بمب‌ها درواقع مقداری اسید هیدروسولفوریک است که وارد بدن شکارچی می‌شود.

ابزار دفاعی دیگر حشرات فریب دادن شکارچی برای جلوگیری از خورده شدن است، در این تکنیک حشرات خود را به شکل گیاهان درمی‌آورند تا شکارچی فریب خورده و به آنها نزدیک نشود. برای مثال مانتیس ارکیده خود را به شکل گل ارکیده در می‌آورد و حشره برگی خود را به شکلی حرکت می‌دهد که شکارچی او را با یک برگ درخت که توسط باد به حرکت درآمده اشتباه بگیرد. حشرات گلسنگی نیز به خوبی خود را به رنگ پوسته درخت گل‌سنگی که زیستگاه آنهاست در می‌آورند که کلا دیده نمی‌شوند.

در صورتی که تمامی این تمهیدات کارگر نباشد، برخی از حشرات نیش‌هایی چنان دردناک دارند که شکارچی علاقه‌ای به تجربه آن نخواهد داشت. دردناک‌ترین گزش در میان حشرات به گفته جاستین اشمیت حشره‌شناس، به عنکبوت‌های عقابی تعلق دارد که دردی کورکننده، شدید و شبیه به شوک الکتریکی دارد و نیش زنبورهای جنگجو نیز به شکنجه تشبیه شده‌اند.

حشرات علاوه براینکه به خود کمک می‌کنند، به انسان‌ها نیز کمک می‌کنند زیرا بسیاری از حشرات ریزتر،‌ از جمله آفت‌های کشاورزی را از بین می‌برند. برای مثال کفشدوزک‌ها از شته‌ها که نوعی آفت کشاورزی به شمار می‌روند تغذیه می‌کنند. این حشرات علاوه بر از بین بردن آفت‌ها خاک را نیز غنی کرده و گرده‌افشانی می‌کنند،‌ در واقع گرده‌افشانی یک سوم مواد غذایی جهان به عهده این حشرات است.

حشرات نقش تمیزکنندگی نیز دارند،‌ برای مثال زنبورهای مردار، زمین را از جسد‌ حیوانات مرده پاک می‌کنند زیرا این جسد‌ها را در جایی مدفون کرده و از آنها تغذیه می‌کنند.

عملیات بازیافت به عهده سوسک‌های سرگین‌غلطان است زیرا این سوسک ها فضولات دیگر موجودات را جمع‌آوری کرده و تجزیه می‌کنند و با با پخش کردن این مواد در سطح خاک باعث باروری آن می‌شوند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب