توسعه رشته‌های نو و بین‌رشته‌ای متناسب با نیاز جامعه

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان گفت: باید رشته‌های نو و بین‌رشته‌ای متناسب با نیاز کشور و منطقه شناسایی و ایجاد شود

توسعه رشته‌های نو و بین‌رشته‌ای متناسب با نیاز جامعه

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان با اشاره به پدیده صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها، کاهش جمعیت دانش‌آموزی، اشباع بازار کار در برخی رشته‌ها و تعدد مراکز آموزش عالی را از عوامل ایجادکننده این مسأله دانست و گفت: باید رشته‌های نو و بین‌رشته‌ای متناسب با نیاز کشور و منطقه شناسایی و ایجاد شود که بتوان ظرفیت‌های خالی را در دانشگاه‌ها پوشش داد.

دکتر محمد فرجی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره کاهش تعداد دانشجویان در دانشگاه‌ها اظهار کرد: بخشی از این مسأله به این برمی‌گردد که شاید در برخی از رشته‌ها واقعاً متقاضی وجود نداشته باشد، زیرا دانشجو به بازار کار نگاه می‌کند و وقتی می‌بیند بازار کار در یک رشته اشباع شده و شرکت‌های دولتی یا خصوصی دیگر در آن رشته استخدام ندارند، انگیزه‌هایش برای ورود به دانشگاه کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: از سوی دیگر در حال حاضر مراکز آموزش عالی متعددی در سراسر کشور ایجاد شده و تعدد صندلی‌های دانشگاهی این فرصت را برای داوطلبان فراهم می‌کند که در دانشگاه‌های مراکز استان‌ها یا برخوردار و یا دانشگاه‌های با سطح علمی بالاتر تحصیل کنند، هرچند دانشگاه‌های مادر یا جامع نیز با مشکل صندلی‌های خالی مواجه شده‌اند.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان افزود: یک علت کلی آن نیز شاید این است که تعداد فارغ‌التحصیلان دانش‌آموز کاهش پیدا کرده است و یکی از مواردی که از کاهش جمعیت تأثیر می‌پذیرد، همین صندلی‌های دانشگاهی است؛ به طوری‌که اکنون متقاضی برای ورود به دانشگاه کمتر شده است.

فرجی خاطرنشان کرد: همچنین به علت تعدد مراکز آموزش عالی متقاضی ترجیح می‌دهد در بعضی از رشته‌های خاص که هنوز بازار کار اشباع نشده است، جذب شود؛ فکر می‌کنم راهکار این مسأله این است که رشته‌های جدید و بین‌رشته‌ای را که در سطح کشور و منطقه مورد نیاز هستند، شناسایی کرده و با اخذ مجوز پذیرش در این رشته‌ها انجام شود.

وی با تأکید بر لزوم توجه به ظرفیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های منطقه‌ای در ایجاد رشته‌های دانشگاهی، گفت: اگر در منطقه‌ای یک پروژه عظیم نفت، گاز یا پتروشیمی در حال اجرا است، می‌توان متناسب با این پروژه، رشته‌های مورد نیاز آن را در دانشگاه‌های همجوار راه‌اندازی کرد؛ به‌طور مثال پالایشگاه گاز بیدبلند2 قرار است در بهبهان راه‌اندازی شود و این موضوع می‌تواند در برنامه‌ریزی‌های آموزشی مدنظر قرار گیرد.

معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ صنعتی خاتم‌الانبیاء بهبهان یکی از برنامه‌های این دانشگاه را توسعه رشته‌های بین‌رشته‌ای و تحصیلات تکمیلی متناسب با نیاز کشور، جامعه و منطقه عنوان کرد و افزود: با توجه به شرایط استان خوزستان و پروژه عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند 2 در بهبهان، دانشگاه می‌تواند آن را بررسی و در قالب چنین پروژه‌هایی رشته‌های جدید را تعریف کند. در نتیجه امکانات دانشگاه نیز به هدر نخواهد رفت و دانشجویان می‌توانند در آینده در این پروژه‌ها جذب شوند.

فرجی تصریح کرد: امسال در برخی از رشته‌ها پذیرش دانشجو بیش از حد انتظار بوده است و به‌طور مثال در رشته‌های مهندسی، ظرفیت تکمیل است؛ جذب دانشجو در دانشکده علوم نیز فراتر از حد انتظار است؛ اما در برخی از رشته‌های منابع طبیعی تعداد دانشجویان ورودی امسال، کمتر از انتظار بود؛ البته هنوز ثبت‌نام تکمیل ظرفیت در برخی از رشته‌ها در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر یک‌هزار و 397 دانشجو در دوره‌های کارشناسی و 208 دانشجو در دوره‌های کارشناسی ارشد این دانشگاه‌ در حال تحصیل هستند، گفت: از مجموع دانشجویان کارشناسی یک‌هزار و 204 نفر غیربومی و 193 نفر بومی شهرستان هستند؛ همچنین تعداد دانشجویان بومی و غیربومی در دوره‌های کارشناسی ارشد به ترتیب 30 و 178 نفر است که از این تعداد نیز 174 نفر نیز در دوره‌های روزانه و 34 نفر در نوبت شبانه تحصیل می‌کنند.

فرناز طالبی
پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب