سؤال 58 دشوارترین سؤال درس اقتصاد 5 آذر

دشوارترین سؤال درس اقتصاد در آزمون 5 آذر

سؤال 58 دشوارترین سؤال درس اقتصاد 5 آذر

سؤال 58 دشوارترین سؤال درس اقتصاد 5 آذر

این سؤال با توجه به این‌که در اغلب موارد نیاز به محاسبات پیچیده دارد، دانش‌آموزان در محاسبات آن خطا می‌کنند.

در این سؤالات لازم است یادآور شویم که باید فرمول‌ها را حفظ بود.

مثلاً بدانیم که تولید ناخالص داخلی در این مثال از جمع ارزش مواد غذایی، ارزش ماشین‌آلات، ارزش پوشاک و ارزش خدمات ارائه‌شده به دست می‌آید.

هم‌چنین تولید خالص داخلی برابر است با تولید ناخالص داخلی منهای هزینه‌ی استهلاک.

تولید خالص داخلی سرانه نیز از تقسیم تولید خالص داخلی بر جمعیت به دست می‌آید. (به‌طور کلی سرانه‌ی هر متغیر از تقسیم آن متغیر بر جمعیت به دست می‌آید.)

نکته‌ی دیگری که مورد توجه است این است که در صورتی که مقدار یک کالا و قیمت آن داده شده است، برای به دست آوردن ارزش آن کالا باید مقدار را در قیمت ضرب کرد. بنابراین در این مثال ارزش مواد غذایی از ضرب 350 تن ماده‌ی غذایی در قیمت 000/000/20 ریال به دست می‌آید.

درآخر برای این‌که متوجه شویم که آیا گزینه‌ی انتخاب شده پاسخ صحیح است یا خیر می‌توانیم این نکته را هم در نظر بگیریم که همیشه تولید ناخالص داخلی از تولید خالص داخلی عدد بزرگ‌تری است زیرا در تولید ناخالص داخلی مقدار استهلاک لحاظ شده است.

همین‌طور تولیدخالص داخلی از تولید خالص داخلی سرانه بزرگ‌تر است زیرا تولید خالص داخلی سرانه، از تقسیم تولید خالص داخلی بر جمعیت به دست می‌آید.


سیده تارا علوی‌اذر فوق‌لیسانس اقتصاد

مسئول‌درس و ویراستار اقتصاد دهم انسانی

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب