هیدروژن در جیب لباس

گروهی از محققان ژاپنی، نوعی پلیمر نازک تولید کردند که قادر است هیدروژن را جذب و به طور ایمن در جیب لباس ذخیره کند

هیدروژن در جیب لباس

گروهی از محققان ژاپنی، نوعی پلیمر نازک تولید کردند که قادر است هیدروژن را جذب و به طور ایمن در جیب لباس ذخیره کند. ساختار این پلیمر به گونه ای است که حتی وقتی از هیدروژن اشباع می شود، می توان بدون هیچ گونه خطری آن را لمس کرد.

البته افراد معدودی نیاز به حمل دائمی هیدروژن دارند، اما با توجه به این که هیدروژن به عنوان جایگزین مناسبی برای سوخت های فسیلی محسوب می شود، ابداع فناوری های جدید و بهبود روش های موجود برای جذب و ذخیره هیدروژن از اهمیت بالایی برخوردار است.
این فناوری جدید، امکان جذب هیدروژن را با استفاده از شیوه هیدروژناسیون الکترولیتی در دمای اتاق فراهم می کند. همچنین کاتالیزوری از جنس ایریدیوم مایع، موجب آزاد شدن هیدروژن در دمای 80 درجه سانتیگراد می شود. در جریان آزمایشات محققان معلوم شد این پلیمر قادر است بدون تغییر چشمگیر، هیدروژن را در چرخه های متعدد جذب و آزاد کند.
فناوری های موجود، برای جذب هیدروژن از جو، نیازمند فشار و دمای بالا هستند و این امر استفاده از آن ها را با مخاطراتی همراه می کند. اما به کارگیری فناوری جدید، هیچ گونه خطر اشتعال یا انفجاری را در پی ندارد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب