عصر نانوماشین‌ها در حال ظهور است

با اعطای جایزه نوبل به محققانی که در حوزه نانوماشین‌ها کار می‌کردند، فصل تازه‌ای در این حوزه آغاز شده‌است.ا

عصر نانوماشین‌ها در حال ظهور است

با اعطای جایزه نوبل به محققانی که در حوزه نانوماشین‌ها کار می‌کردند، فصل تازه‌ای در این حوزه آغاز شده‌است. به نظر می‌رسد در آینده نزدیک، این فناوری بتواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها به کار گرفته شود. نانوماشین‌ها می‌توانند بسیاری از رویاهای گذشته را به حقیقت تبدیل کنند.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از ستاد ویژه توسعه نانو،50 سال قبل، در سال 1966 فیلمی با عنوان سفر رویایی پخش شد که در آن داستان یک گروه پزشک و جراح بود که در ابعاد بسیار کوچکی درآمده بودند و از طریق یک زیردریایی به جریان خون تزریق شده بودند. این گروه پزشکی، به دنبال نجات جان یک سیاستمدار بودند. این گروه ماموریت خود را انجام دادند و پیش از بازگشت زیردریایی به ابعاد واقعی، از بدن بیمار خارج شدند.

سال‌ها گذشته است و اکنون با استفاده از فناوری‌ نانو مسیر تحقیق چنین رویایی در حال هموار شدن است. محققان به دنبال تولید ماشین‌های بسیار کوچک هستند که می‌توانند خود را تکثیر کنند و در بدن انسان فعالیت‌های از پیش تعیین شده‌ای را انجام دهند. این نانوماشین‌ها قادر به از بین بردن عوامل بیماری‌زا یا ترمیم بخش‌های آسیب‌دیده هستند.

اخیراً نیز جایزه نوبل شیمی به محققانی اعطا شد که روی توسعه نانوماشین‌ها کار می‌کنند؛ نانوماشین‌هایی که بسیار کوچک‌تر از تار موی انسان هستند و قادر به حرکت در داخل بدن هستند. این نانوماشین‌ها امکان از بین بردن سلول‌های سرطانی را در بدن دارا هستند.

هر چند کاربرد پزشکی این نانوماشین‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد اما دامنه استفاده از آنها بسیار وسیع است که دلیل این امر، ارائه راهکاری از سوی این سه دانشمند برای تولید طیف وسیعی از نانوماشین‌هاست که قادر به کار کردن در بدن انسان هستند.

این نانوماشین‌ها قادرند نقش عضله را در بدن ایفا کنند و در نهایت یک فناوری هوشمند باشد؛ فناوری که تاکنون در حد رویا بوده است. این فناوری به محققان فرصت تازه‌ای می‌دهد تا به جای روش‌های پیشین که با محدودیت و دشواری‌هایی همراه است، روشی جایگزین ارائه کند.

نانوماشین‌ها حوزه‌ای است که می‌تواند سدهای موجود را بشکند و بستر مناسبی برای اختراعات و ابداعات آتی باشد. فناوری نانوماشین‌ها قادر است بسیاری از چیزهایی را که پیش از این در حد آرزو بود، به واقعیت تبدیل کند.

عصر نانوماشین‌ها در حال ظهور است


پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب