رقیب جدید گوگل به بازار آمد

در سال‌های گذشته بارها موتورهای جست‌وجوگر جدیدی معرفی شده‌اند تا بلکه جای گوگل را در میان مرورگرها بگیرد اما همچنان گوگل صدرنشین انتخاب مرورگرهای اینترنتی در جهان است.

رقیب جدید گوگل به بازار آمد

در سال‌های گذشته بارها موتورهای جست‌وجوگر جدیدی معرفی شده‌اند تا بلکه جای گوگل را در میان مرورگرها بگیرد اما همچنان گوگل صدرنشین انتخاب مرورگرهای اینترنتی در جهان است.اما به تازگی موتور جست‌وجوی جدیدی به نام Paul Allen به بازار معرفی شده است که به نظر می‌رسد بتواند بخشی از مرورگرها که در بخش علمی و دانشگاهی فعالیت می‌کنند را به سمت خود ترغیب کند.
آمارها نشان می‌دهد که سالانه بیشتر از ٥/٢ میلیون مقاله علمی توسط محققان، دانشمندان و دانشگاهیان سراسر جهان چاپ می‌شود و از سال ١٦٦٥ تا به امروز بیشتر از
٥٠ میلیون مقاله منتشر شده است.

علاوه بر این، سرعت انتشار مقالات علمی هر روز در حال افزایش است. به‌همین دلیل دانشمندان نمی‌توانند تمامی مقاله‌های منتشر شده در حوزه تخصصی‌شان را مطالعه کنند.این موتور جست‌وجو که Semantic Scholar نام دارد می‌تواند به دنبال مقالات علمی بگردد و از فناوری یادگیری ماشینی و سایر سیستم‌های هوش‌مصنوعی برای رسیدن به نتایج خود استفاده کند. این موتور جست‌وجو از نوامبر سال ٢٠١٥ میلادی با تمرکز بر مقالات علوم کامپیوتر شروع به‌کار کرده است. بعد از توسعه‌یافتن اکنون این سرویس شامل مقالات مربوط به علوم اعصاب هم می‌شود.
این موتور در حال حاضر بیشتر از ١٠ میلیون مقاله علمی را تحت پوشش دارد و می‌تواند جایگزین
Google Scholar شود.

موتور Semantic Scholar  برای تجزیه و تحلیل تک‌تک مقالات از سیستم‌های هوش مصنوعی و الگوریتم‌های پردازش زبان طبیعی استفاده می‌کند. بعد از اینکه متن مقاله‌ها را تحلیل کرد می‌تواند به‌خوبی به‌دنبال عبارات کلیدی که از نظرش اهمیت بالایی دارند، بگردد. موتور جست‌وجوی Paul Allen از پردازش زبان طبیعی استفاده می‌کند.
به این ترتیب می‌تواند تشخیص دهد که یک مقاله در حال بررسی نتایج شخصی است یا نتایج یک تحقیق و به همین روش می‌تواند به جزییات بسیار کلیدی برای مثال روش‌ها؛ مواد؛ نوع حیوانات و نواحی خاصی از مغز که مورد تست قرار گرفته‌اند دسترسی پیدا کند. تیم تحقیقاتی این موتور درصدد است تا پایان سال ٢٠١٧ میلادی کتابخانه کاملی از تحقیقات پزشکی را به سرویس خود اضافه کند. به این جهت می‌توان ادعا کرد که موتور جست‌وجوی Paul Allen به‌کمک یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به سرعت نتایج را به کاربر نشان می‌دهد.

این موتور جست‌وجو که زمینه صفحه اصلی آن کاملا سیاه است، باوضعیتی جالب نتایج جست‌وجو را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر شما کلمه ایران را در این موتور جست‌وجو کنید؛ مطالب خیلی گسترده و موضوع‌بندی شده درباره ایران در صدر نتایج جست‌وجو قرار خواهد گرفت که این مساله یک تجربه جالب توجه است. ارایه بیش از یک میلیارد نتیجه جست‌وجو فقط برای کلمه ایران توسط این موتور جدید نشان می‌دهد، ‌آرشیو عظیمی توسط این موتور جست‌وجو ایندکس شده است و به‌زودی می‌تواند رقیبی بزرگ برای رقبای سنتی مانند گوگل و یاهو شود.
این موتور هنوز تبلیغاتی بر روی خود منتشر نکرده است اما با وضعیت حرفه‌ای و خوبی که در پیش گرفته است می‌تواند ظرفیت‌های لازم برای در خدمت گرفتن درصدی از مشتریان خوب و حرفه‌ای گوگل را به چنگ آورد. می‌توان کویل دات کام را موتور جست‌وجوی حرفه‌ای‌های وب دانست. این سایت فعلا در ایران غریب است و جامعیت زیادی ندارد. اما انتظار می‌رود با آشنایی کاربران، ‌استفاده از این موتور جست‌وجو مانند گوگل و یاهو و‌ام اس‌ام و حتی لایو‌دات کام مایکروسافت، ‌در ایران رونق پیدا کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب