گسترش بیماری‌های غیرواگیر تهدیدی برای سلامت جامعه ایرانی

گسترش بیماری‌های غیرواگیر به عنوان عوامل عمده مرگ و میر در ایران، سلامت جامعه ایرانی را تهدید می‌کند.

گسترش بیماری‌های غیرواگیر تهدیدی برای سلامت جامعه ایرانی
به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر سعید نمکی روز چهارشنبه در سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش اظهار کرد: ایران در میان 23 کشور شرق مدیترانه توانسته است در زمینه کنترل بیماری های واگیردار به خصوص ریشه کنی فلج اطفال، کنترل سرخک، حذف کزاز بندناف، مراقبت از زنان باردار، منحنی رشد و توسعه شبکه بهداشتی درمانی به مقام اول دست یابد با این حال شیوع بیماری های واگیردار روبه افزایش است.

وی افزود: در این رابطه با راه اندازی مجدد اداره کل مبارزه و کنترل بیماری های غیرواگیر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و با حمایت سازمان برنامه و بودجه قرار است روش های آموزش و پیشگیری از بیماری های غیرواگیر با مشارکت بین بخشی در بقیه بخش ها و با ادغام این برنامه در نظام بهداشتی درمانی کشور به عنوان بخشی از برنامه طرح تحول نظام سلامت دنبال شود.

** کمبود ویتامین D

نمکی از کمبود ویتامین D به عنوان یکی از معضلات حوزه سلامت کشور نام برد و گفت: توجه به کمبود این ویتامین در تمام سنین به ویژه در میانسالان و زنان بعد از یائسگی به دلیل ایجاد پوکی استخوان بسیار حائز اهمیت است؛ از همین رو به عنوان یک طرح ملی با کمک وزارت بهداشت روی آن کار می شود.

وی اظهار کرد: همچنین برای این منظور یک مطالعه وسیع کشوری در این زمینه در حال انجام است و امیدواریم بتوانیم آن را به عنوان یک مکمل در خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی به مردم ارائه دهیم تا از افزایش مبتلایان به پوکی استخوان و عوارض ناشی از کمبود ویتامین D3 که امروزه مشخص شده در بروز ام اس و بسیاری از سرطان ها نقش دارد، پیشگیری کنیم.

به گفته نمکی ، طرح پایلوت این برنامه در یکی از استان ها درحال انجام است.

** غربالگری کولونوسکوپی برای پیشگیری از سرطان

معاون توسعه امور اجتماعی و عمومی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: طرح غربالگری کولونوسکوپی برای افراد بالای 50 سال به عنوان یک برنامه کشوری درحال بررسی است.

نمکی افزود: این طرح به عنوان یکی از ارکان طرح تحول سلامت با همکاری وزارت بهداشت و مراکز بهداشتی درمانی در مراکز سطح سه و بیمارستان های آموزشی که بخش گوارش آنها می توانند به ما کمک کنند، به صورت پایلوت در یکی از استان ها آغاز شده است.

وی اظهار کرد: هزینه این غربالگری از محل منابع طرح تحول و پوشش بیمه ای تامین می شود.

سومین کنگره بین المللی سرطان های دستگاه گوارش از امروز سوم آذرماه به مدت سه روز در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب