داروهایی که اثربخشی ندارند

رییس بخش پیوند کلیه بیمارستان امام خمینی، بیان کرد: وجود داروهای تقلبی هم اسم داروهای اصلی بدون اثربخشی برای کنترل عفونت‌های پیوند کلیه یکی از مشکلات این حوزه است.

داروهایی که اثربخشی ندارندمحمدرضا خاتمی فوق تخصص نفرولوژی و رییس بخش پیوند کلیه بیمارستان امام خمینی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به عفونت های ویروسی شایع در بیماران پیوند کلیه، گفت: طی دو دهه گذشته توجه ویژه ای به عفونت های شایع در این بیماران و به ویژه دو ویروس BK و سیتومگالوویروس شده است. 

وی با تاکید بر نقش دو ویروس BK و سیتومگالو ویروس در سرنوشت بافت پیوند کلیه و سلامتی بیمار، ادامه داد: بر اساس تحقیقات انجام شده درباره این دو بیماری، می توان گفت تقریبا این ویروس ها در بدن همه انسانها وجود دارد.

رییس بخش پیوند کلیه بیمارستان امام خمینی اظهار داشت: با توجه به استفاده از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی در بیمارانی که عمل پیوند کلیه داشته اند، زمینه مناسبی برای فعالیت و رشد این دو نوع ویروس در بدن این بیماران وجود دارد؛ هرچند که روش های پیشگیری برای مقابله با آنها وجود دارد. 

وی استفاده از داروهایی با اثربخشی کمتر و تشخیص زود هنگام ابتلا به این ویروس ها را مهمترین راهکارهای پیشگیری خواند و افزود: متاسفانه اکنون آزمایشگاه های مجهز و خوبی نداریم و ارائه جواب از سوی آزمایشگاه های موجود هم در برخی موارد بسیار طولانی می شود.

خاتمی تجهیز سیستم های آزمایشگاهی برای تشخیص زودرس این ویروس ها را ضروری خواند و تصریح کرد: هزینه بالای آزمایشات هم یکی دیگر از مشکلات این حوزه است که متاسفانه تحت پوشش کامل بیمه ای نیستند. 

به گفته وی، درمان های ویروس سیتومگالوویروس وجود دارد هر چند که بسیار گران هستند و لازم به ذکر است یکی از مشکلات اساسی برای درمان، وجود داروهای تقلبی هم اسم داروهای اصلی است که اثربخشی چندانی برای کنترل این بیماری ندارند. 

خاتمی نحوه برخورد با این بیماران و مقابله با ویروس های گفته شده را علاوه بر علم و دانش، مرهون مهارت و هنر پزشک خواند و یادآور شد: پزشک باید داروها را طوری تنظیم کند که علاوه بر پیشگیری از ابتلا به ویروس های BK و سیتومگالوویروس از پس زدن کلیه هم جلوگیری کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب