وزن نامتناسب گریبان‌گیر دانشجویان ایرانی

متاسفانه امروزه دانشجویان به دلیل درس‌های سنگین از تحرک‌های خوبی برخوردار نبوده و همین امر سبب بروز مشکلاتی از قبیل اضافه وزن در میان این قشر تحصیل کرده شده است.

وزن نامتناسب گریبان‌گیر دانشجویان ایرانی


 به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛ انگار این روزها تحرک بدنی جایی در برنامه دانشجویان ندارد به طوری که اگر همین چند واحد تربیت بدنی در دروس دانشگاهی نباشد، آمارهای اضافه وزن و کم تحرکی از آن چیزی که امروزه مشاهده می‌شود در بین دانشجویان به خصوص در میان دختران فراتر خواهد رفت.

دوران دانشجویی باید سرشار از نشاط و تحرک بدنی باشد که برنامه‌ریزی نامناسب مسئولان نظام آموزشی دانشجویان را وادار به حفظ مطالب درسی زیاد و کاهش تحرک و فعالیت های بدنی شان کرده است.

علی هاشمیان متخصص طب فیزیکی و ورزشی با اشاره به کم‌تحرکی دانشجویان اظهار داشت: متأسفانه در بین دانشجویان کشور و علی‌الخصوص دختران کم تحرکی و کاهش فعالیت‌های فیزیکی در حال تبدیل به یک معضل اصلی در کشور شده است و همین مسئله سلامت روح و روان جامعه را تهدید می‌کند.

دانشجویان دختر در حال چاق شدن هستند

وی بیان کرد: برای برطرف شدن مشکل کم تحرکی دانشجویان توجه ویژه خانواده‌ها و خود آنها لازم است، زیرا اگر به این مسئله دقت لازم را نداشته باشند و سیاستمداران کشور برنامه‌ریزی‌های خوبی صورت ندهند دانشجویان دختر و پسر کشور در آینده‌ای نه چندان دور به اضافه وزن بالا و کم ‌تحرکی فیزیکی دچار می‌شوند.

هاشمیان ادامه داد: 60 درصد از دانشجویان ما از وزن متناسب برخوردارند و در میان 40 درصدی که مشکلات وزنی دارند ، 22 درصد دختران و 16 درصد پسران دچار اضافه وزن هستند. حدود 16 درصد پسران و 11.5 درصد دختران کم وزن و لاغر ، حدود 7 درصد پسران و 4 درصد دختران چاق محسوب می شوند کم تحرکی تند مزاجی می آورد.

وی یادآور شد: تأثیرات کم تحرکی در بین دانشجویان در روح و روان آنها به صورت منفی نمایان می‌شود به طوری که اگر فرد فعالیت‌های فیزیکی مناسبی نداشته باشد دچار تنگی نفس و اضافه وزن می‌شود و از این رو خلق و خویش تند و مزاجش ناسازگار با دیگران شده و این مسئله برای دانشجویان کشور با توجه به مقتضیات سنی و فعالیت‌های علمی‌شان مناسب نیست.

هاشمیان عنوان کرد: بدن افراد طوری تنظیم شده است که متابولیسم آن با فعالیت‌های فیزیکی تنظیم می‌شود و اگر دانشجویان فعالیت‌های ورزشی مناسبی نداشته باشند تعادل این متابولیسم بر هم می‌خورد و آنها دچار مشکلات متعددی می‌شوند.

حفظی بودن بیش از حد دروس اضافه وزن آورده است

وی ادامه داد: به دلیل حجم بالای مطالب تئوری در دروس دانشگاه‌های کشور دانشجویان و علی‌الخصوص دختران که درس خوان‌تر از پسران هستند برای حفظ و مطالعه نکات درسی خود مجبور به نشستن در مکانی هستند و این مسئله در درازمدت فعالیت‌های فیزیکی و تحرکشان را به شدت کاهش می‌دهد و این مسئله اضافه وزن را به دنبال دارد.

لزوم اجرای فعالیت های بدنی جز روس اصلی دانشگاه های کشور

هاشمیان ادامه داد: برای رفع مشکلات کم تحرکی دانشجویان دختر و پسر باید فعالیت‌های فیزیکی را جزو برنامه‌های اصلی دروس دانشگاهی قرار داد و همه افراد را ملزم به اجرای دقیق فعالیت‌های بدنی مناسب قرار داد تا مطالب تئوری درس‌هایشان ضربه‌ای به سلامت جسم و روح و روانشان نزند و فعالیت‌های فیزیکی آنها کاهش پیدا نکند.

وی ابراز داشت: وقتی که حجم دروس به صورت غیراصولی بالا باشد دانشجویان به ناچار از فعالیت‌های فیزیکی و تفریحات سالم خود کم می‌کنند و به حفظ این مطالب می‌پردازند و این کار تحرک لازم را از دانشجویان می‌گیرد.

25 درصد دانشجویان دختر دچار اضافه وزن هستند

هاشمیان تأکید کرد: برای افزایش فعالیت‌های فیزیکی و تحرک دانشجویان باید سیاستمداران با برنامه‌ریزی دقیق و مناسب بتوانند جلوی این معضل آینده کشور را بگیرند زیرا که چاقی دانشجویان به خصوص دختر روز به روز در حال افزایش است و در حدود 25 درصد دانشجویان دختر دچار کم تحرکی و اضافه وزن هستند.

وی ادامه داد: داشتن برنامه ورزشی مناسب باید جزء وظایف اصلی دانشجویان دختر و پسر باشد تا کم تحرکی‌شان جبران شود و دچار اضافه وزن نشوند و این مسئله همت بالای مسئولان دانشگاهی و سیاست‌گذاران کشور را نیز می‌طلبد.

هاشمیان گفت: خانواده‌ها باید فرزندان را از همان دوران کودکی به ورزش و انجام فعالیت‌های فیزیکی عادت دهند تا تحرک لازم و فعالیت‌های مناسب فیزیکی را در دوران بزرگسالی جزء برنامه اصلی خود قرار دهند.

منبع :آمار از ریاضی 2 يازدهم تجربي
يازدهم تجربي     دبیر : علی هاشمی