ابداع ماهیچه‌های نایلونی برای ربات‌های جدید

دانشمندان موفق به تولید نوعی جدید از ماهیچه‌های مصنوعی شده‌اند که از جنس فیبرهای نایلونی است تا شاید روزی بتوان با استفاده از آنها به روبات‌های انسان‌نما چهره‌ای واقعی‌تر

ابداع ماهیچه‌های نایلونی برای ربات‌های جدید

دانشمندان موفق به تولید نوعی جدید از ماهیچه‌های مصنوعی شده‌اند که از جنس فیبرهای نایلونی است تا شاید روزی بتوان با استفاده از آنها به روبات‌های انسان‌نما چهره‌ای واقعی‌تر بخشید.

این فناوری جدید برخلاف فناوری‌های پیشین بسیار ارزان‌قیمت و ساده‌است، از این رو به گزینه‌ای قابل‌اجراتر با قابلیت انعطاف‌پذیری، حرکت و خودترمیمی تبدیل خواهد شد.

محققان دانشگاه MIT در این رویکرد جدید فیبرهای نایلونی را حرارت و شکل داده‌اند تا این ماهیچه‌های مصنوعی در انقباض و کشش توانایی بیشتری داشته‌باشند. در این تکنیک، نخ نایلونی ماهیگیری به اندازه‌ای فشرده می‌شود که سطح مقطع آن از حالت دایره‌ای به حالت مستطیلی تغییر شکل دهند.

با استفاده از گرما، که از ترکیبی از گرمای ناشی از مقاومت الکتریکی، واکنش‌های شیمیایی و پرتوهای لیزری ایجاد می‌شود، محققان توانستند سیم را در مسیری مدرو و مسیری 8 مانند به حرکت درآورند.

خمیدگی سیم به واسطه تمایل طبیعی نایلون در کوتاه شدن طولی و پهن شدن شعاعی پس از دریافت گرما رخ می‌دهد. محققان دریافتند زمانی که یک سمت فیبر حرارت می‌بیند، با سرعتی بالاتر از سرعت انتقال گرما به سوی دیگر آن منقبض می‌شود از این رو حرکت خم شدگی ایجاد می‌شود.

براساس آزمایش‌های اولیه،‌ این ماهیچه‌های نایلونی برای اجرای 17 چرخه خمیدگی و کشش در ثانیه و 100 هزار چرخه کلی مناسب هستند. علاوه براینکه چنین ماده‌ای می‌تواند به روبات‌ها طول عمر بالایی ببخشد، در دیگر موراد از جمله تجهیزات زیست‌پزشکی، پزشکی و صنعتی نیز می‌تواند کارایی داشته‌باشد.

کارایی دیگری که دانشمندان برای این ماده متصور شده‌اند، استفاده در بدنه خارجی خودروها است تا بتوانند خود را به شکل‌هایی آیرودینامیک تغییر دهند. همچنین این مواد در صنعت پوشاک، کفش‌هایی با بند‌های خودکار و لباس‌هایی که با شکل و سایز بدن هماهنگ می‌شوند، نیز کارایی خواهند داشت.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب