اثرات نامطلوب ذوب شدن یخ‌های قطبی

ذوب شدن یخ‌های قطبی می‌تواند منجر به تغییرات غیرقابل کنترل در آب و هوای زمین در سطح جهانی شود.

ذوب شدن یخ های قطبی می تواند منجر به تغییرات غیرقابل کنترل در آب و هوای زمین در سطح جهانی شود.

متخصصان هشدار دادند تسریع روند ذوب شدن یخ های قطب شمال موجب افزایش خطر تحریک 19 منطقه حساس شده است که تغییر وضعیت آن ها می تواند اثرات فاجعه باری را در سراسر جهان به دنبال داشته باشد.
بر اساس گزارش محققان، اثرات افزایش دمای قطب شمال و تسریع فرآیند ذوب شدن یخ های قطبی به قدری وسیع است که حتی در نقاط دور دست از جمله اقیانوس هند نیز قابل مشاهده خواهد بود.
در حال حاضر دمای متوسط قطب شمال 20 درجه سانتیگراد بالاتر از میزانی است که برای این فصل از سال پیش بینی می شد. سطح دریا نیز به پایین ترین میزان ثبت شده برای این فصل از سال رسیده است.
یکی از تغییراتی که در اثر ذوب شدن یخ های قطبی ایجاد می شوند، افزایش پوشش گیاهی در توندرا است که سطح سفید پوشیده از برف قطب را با سطح تیره پوشش گیاهی جایگزین می کند. بدین ترتیب گرمای بیشتری در توندرا جذب می شود و مقادیر بیشتری از گاز متان محبوس در یخ ها در منطقه توندرا آزاد می شود. تغییر نحوه توزیع یخ ها در این منطقه، موجب افزایش دمای اقیانوس و در نتیجه تغییرات گسترده الگوهای آب و هوایی زمین می شود. این تغیرات نیز به نوبه خود اکوسیستم اقیانوس ها را در سراسر زمین تحت تاثیر قرار می دهند.
گزارش این تحقیقات تحت عنوان Arctic Resilience Report منتشر شده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

در بین قبولی هایم کدام رشته را انتخاب کنم ؟
تغییر رشته دادن در یک دانشگاه چه ضوابطی دارد؟

باسخ به سوالات شما در زمینه تکمیل ظرفیت ، انتخاب نوع دانشگاه (سراسری ، آزاد ، پردیس ، غیرانتفاعی ) ، انتقالی و مهمان ، رزرو دانشگاه ، کارنامه سبز و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون کد
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب