پرسش هایی که باید هر روز از خود بپرسید

پرسش‌های ساده زیر به همین هدف طراحی شده اند. آن‌ها راهی برای ارزیابی شرایط، اهداف و نزدیکی یا دوری شما به آن‌ها هستند...پیشرفت درسی نیازمند آگاهی و جهت یابی است. اگر فردی درست بودن مسیر پیش روی خود را ارزیابی نکند، ممکن است مدت زیادی به تلاش در جهتی نادرست بپردازد و در نهایت چیزی جز ناکامی به دست نیاورد. 

پرسش های ساده زیر به همین هدف طراحی شده اند. آن ها راهی برای ارزیابی شرایط، اهداف و نزدیکی یا دوری شما به آن ها هستند.

1-آیا امروز اندکی بهتر شده ام؟

اگر هر روز اندکی از روز قبل بهتر شوید، بدون شک در مسیر پیشرفت قرار دارید. این گونه طرح سوال باعث می شود تا مقایسه با دیگران متوقف شود. باید همیشه روی زندگی خود تمرکز داشته باشید. دیگران را فراموش کنید و خودتان راهر روز با خودتان مقایسه کنید.بهتر شدن را نمی توان در درسی خاص محدود کرد و هر تغییر کوچکی نیز در این میان اهمیت دارد. به این ترتیب شما در پایان هر روز اعتماد به نفس خود را تقویت خواهید کرد و از آنچه به دست آورده اید سپاسگزار خواهید بود.

پرسش هایی که باید هر روز از خود بپرسید

2- آیا با نهایت توان کار کرده ام؟

هر روز باید از خود بپرسید که چه میزان برای مطالعه و درس انرژی گذاشته اید. اغلب ما بخش بسیار کوچکی از توان خود را صرف درس و مطالعه می کنیم و در مقابل، انتظار بازدهی شگفت آور داریم. اما واقعیت آن است که پیشرفت نیازمند تلاش با تمام توان است. اگر پاسخ امروز شما به این پرسش منفی بوده است، سعی کنید فردا پاسخ را مثبت سازید! با تمام توان کار کنید و نتیجه آن را ببینید.

3-چه چیز تازه ای یاد گرفته ام؟

در کنار درس و مطالعه روزانه، نکته های تازه بیاموزید. مهم نیست که این نکات را چگونه و از کجا می آموزید:فرقی نمی کند. مهم آن است که به آگاهی شما افزوده شود. این نکات تازه هر چه باشند، به لحاظ اهمیت، پایین تر از آموخته های ظاهرا مهم قرار نمی گیرند. سعی کنید با مطالعه مفهومی، درون نگری و موارد مشابه هر روز بیشتر بیاموزید. همه‌ به شما مي‌گويند مفهومي بخوانيد اما ممکن است ندانيد که مفهومي خواندن يعني چه! مفهومي خواندن يعني هر جمله را با دقت بخوانيد و کلمات کليدي را پيدا کنيد و معناي دقيق آن‌ها را روشن کنيد. منظور نويسنده را پيدا کنيد، مثال اضافه بزنيد (اگر مثال‌هاي شما نامربوط باشد معلوم مي‌شود که مفهوم را درنيافته‌ايد) و مطالب را به يکديگر ربط دهيد. تفاوت‌ها و تشابه‌ها را تعيين کنيد و نکات يک موضوع را دسته‌بندي کنيد. اگر مطلبي را خوب بفهميد و ياد بگيريد، مي‌توانيد آن را به زبان خودتان بيان کنيد و به پرسش‌هاي آن پاسخ دهيد. خودتان را به جاي طراح بگذاريد و از آن مطلب، سؤال طرح کنيد. آن را تجزيه و تحليل کنيد و نموداري از طبقه‌بندي مطالب رسم کنيد (مطالب را دسته‌بندي کرده و بين مطالب ارتباط برقرار کنيد و زيرگروه بودن هر يک را نشان دهيد. سعي کنيد نموداري مانند درخت دانش رسم کنيد تا در حافظه‌ي‌ تصويري شما باقي بماند.) اگر مطلب را خوب بفهميد آن را ديرتر فراموش مي‌کنيد....

پرسش هایی که باید هر روز از خود بپرسید

4-آیا از شرایط کنونی راضی و خشنودم؟

از آنچه دارید راضی و خشنود باشید. هرگز سعی نکنید موقعیت خاصی را هدف اصلی قرار دهید. برای رضایت  درونی کوشش کنید. هر چند رسیدن به اهداف برای ما اهمیت دارد اما همیشه داشته های خود را بشمارید و سپاسگزار باشید.

موفق هامی گویند ما توسط اشتیاق مان هدایت می شویم. آنها کارشان را با عشق انجام می دهند .نمره و ترازدر فکر آنها دلیل اصلی درس خواندن نیست بلکه یکی از نتایج آن است. آنها مطمئن هستند که اگر کاری را با عشق انجام دهند حتما به نتیجه نیز خواهند رسید. هیچ چیز آسان به دست نمی آید و به دست آوردن آن حاصل سخت کوشی است. همیشه کار کردن سخت بوده و هست اما سعی کنید همواره از کاری که می کنید لذت ببرید. با این تفکر است که می توانید سختکوشی را در ذهن خود نهادینه کنید.به امید بهترین ها