آشنایی با کروی‌ترین جرم طبیعی کهکشان

اجرام کیهانی هیچ وقت کاملاً گرد نبوده اند. گردش آنها در یک مدار تقریباً بیضوی شکل به دور خط استوا باعث شده که نیروی گریز از مرکز آنها را کمی پهن‌تر کند.

آشنایی با کروی‌ترین جرم طبیعی کهکشان

اجرام کیهانی هیچ وقت کاملاً گرد نبوده اند. گردش آنها در یک مدار تقریباً بیضوی شکل به دور خط استوا باعث شده که نیروی گریز از مرکز آنها را کمی پهن تر کند. برای مثال شعاع خورشید در مدار استوا 10 کیلومتر بیشتر از قطب هاست. اما ظاهراً یک ستاره در کهکشان از این قانون پیروی نمی کند.


شعاع زمین در خط استوا 21 کیلومتر بیشتر است اما کپلر 11145123که 5000 سال نوری از زمین فاصله دارد، گردترین و کروی ترین جرم طبیعی کشف شده در آسمان ها به حساب می آید. با شعاع متوسط 1.5 میلیون کیلومتر، شعاع استوایی این ستاره تنها 3 کیلومتر بیشتر از شعاع قطبی آن است و می توان گفت که شکل کروی این ستاره با وجود چنین ارقامی کاملاً بدون نقص است.


Laurent Gizon از موسسه Max Planck که در زمینه تحقیقات منظومه شمسی فعالیت می کند به همراه دانشگاه Göttingen از نوسانات این ستاره و یا انبساط و انقباضات دوره ای آن استفاده کرده اند که در نور ستاره کاملاً قابل تشخیص هستند و به طور مداوم بیشتر از 4 سال طول می کشد که میزان کروی بودن آن اندازه گیری شود. حالت های مختلف نوسانی به عرض های جغرافیایی مختلف حساس هستند. این حساسیت اجازه می دهد که محققین آنها را با یکدیگر مقایسه کنند.


این ستاره به نسبت چرخش آهسته اش کمتر بیضوی ست که این سرعت سه برابر آهسته تر از سرعت چرخش خورشید است. بر اساس تحقیقات این تیم، میدان های مغناطیسی باعث خواهند شد که این ستاره کروی تر به نظر برسند.
این تیم قصد دارد همین روش را برای سایر ستاره ها نیز پیاده سازی کند. به گفته Gizon:

جالب است که ببینیم چرخش سریع تر و میدان های مغناطیسی قوی تر چگونه روی شکل یک ستاره تاثیر می گذارند.

یک زمینه تئوری مهم در فیزیک نجومی اکنون قابل مشاهده است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب