ساخت نخستین شبکه عصبی نوری توسط محققان دانشگاه پرینستون

شاید روزی برسد که پردازنده نوری جایگزین پردازنده‌های معمولی اسمارت‌فون‌‌ها بشود.

ساخت نخستین شبکه عصبی نوری توسط محققان دانشگاه پرینستون

شاید روزی برسد که پردازنده نوری جایگزین پردازنده‌های معمولی اسمارت‌فون‌‌ها بشود.

 استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف روز به‌روز در حال افزایش است و همواره با هوش انسان و قدرت پردازش مغز مقایسه می‌شود.

محققان از سال‌های پیش به‌دنبال ساخت سیستم‌هایی بوده‌اند که رفتاری مشابه مغز انسان داشته باشند. اما این‌که این سیستم‌ها عملکردی مشابه مغز انسان را داشته باشند مقوله‌ای کاملا جداست.

محققان دانشگاه پرینستون در تلاشند تا این محدودیت را از سر راه بردارند. آنها موفق به ساخت سامانه‌ای شده‌اند که به آن شبکه عصبی نوری گفته می‌شود.

این سیستم از نظر ساختار شباهت زیادی به مغز انسان و نرون‌های آن دارد؛ اما به‌جای استفاده از پالس‌های عصبی، از نور بر روی بستر سیلیکون استفاده می‌کند.

هر یک از این نرون‌های مصنوعی با یک طول موج مشخص کار می‌کنند و با جمع زدن مجموع توان نوری که در نهایت به لیزر تبدیل می‌شود می‌توان محاسبات را با سرعت بسیار بالاتری انجام داد.

سپس لیزر با بازگرداندن نور به نرون‌ها مدار را تکمیل می‌کند. در نهایت به دستگاهی می‌رسیم که می‌تواند یک معادله دیفرانسیل ریاضی را 1960 بار سریع‌تر از یک پردازنده معمولی انجام دهد. 

در حال حاضر نمونه‌ای که توسط محققان پرینستون ساخته شده بسیار ساده است و تنها 49 نرون مصنوعی دارد. پس انتظار نداشته باشید که پردازنده‌های نوری جدید خیلی زود جایگزین پردازنده اسمارت‌فون شما شوند.

هنوز تا رسیدن به پیشرفت‌های قابل توجه فاصله بسیار زیادی داریم ولی تلاش‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود در نوع خود ارزشمند است.

 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب