ساخت نخستین شبکه عصبی نوری توسط محققان دانشگاه پرینستون

شاید روزی برسد که پردازنده نوری جایگزین پردازنده‌های معمولی اسمارت‌فون‌‌ها بشود.

ساخت نخستین شبکه عصبی نوری توسط محققان دانشگاه پرینستون

شاید روزی برسد که پردازنده نوری جایگزین پردازنده‌های معمولی اسمارت‌فون‌‌ها بشود.

 استفاده از هوش مصنوعی در زمینه‌های مختلف روز به‌روز در حال افزایش است و همواره با هوش انسان و قدرت پردازش مغز مقایسه می‌شود.

محققان از سال‌های پیش به‌دنبال ساخت سیستم‌هایی بوده‌اند که رفتاری مشابه مغز انسان داشته باشند. اما این‌که این سیستم‌ها عملکردی مشابه مغز انسان را داشته باشند مقوله‌ای کاملا جداست.

محققان دانشگاه پرینستون در تلاشند تا این محدودیت را از سر راه بردارند. آنها موفق به ساخت سامانه‌ای شده‌اند که به آن شبکه عصبی نوری گفته می‌شود.

این سیستم از نظر ساختار شباهت زیادی به مغز انسان و نرون‌های آن دارد؛ اما به‌جای استفاده از پالس‌های عصبی، از نور بر روی بستر سیلیکون استفاده می‌کند.

هر یک از این نرون‌های مصنوعی با یک طول موج مشخص کار می‌کنند و با جمع زدن مجموع توان نوری که در نهایت به لیزر تبدیل می‌شود می‌توان محاسبات را با سرعت بسیار بالاتری انجام داد.

سپس لیزر با بازگرداندن نور به نرون‌ها مدار را تکمیل می‌کند. در نهایت به دستگاهی می‌رسیم که می‌تواند یک معادله دیفرانسیل ریاضی را 1960 بار سریع‌تر از یک پردازنده معمولی انجام دهد. 

در حال حاضر نمونه‌ای که توسط محققان پرینستون ساخته شده بسیار ساده است و تنها 49 نرون مصنوعی دارد. پس انتظار نداشته باشید که پردازنده‌های نوری جدید خیلی زود جایگزین پردازنده اسمارت‌فون شما شوند.

هنوز تا رسیدن به پیشرفت‌های قابل توجه فاصله بسیار زیادی داریم ولی تلاش‌هایی که در این زمینه انجام می‌شود در نوع خود ارزشمند است.

 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما
پاسخ تلفنی به سوالات مشاوره ای و آموزشی شما

باسخ به سوالات شما در زمینه مشاوره کارنامه و هدف گذاری برای آزمون ها ، شروع مطالعه برای کنکور 97 ، روش درس خواندن ، مدیریت منابع و تکمیل ظرفیت کنکور 96 و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
معرفه و نکره (علامت های اعراب فرعی) از عربی چهارم
  برای شرکت در کلاس کلیک کنید( چهارم دبیرستان)
دبیر : فرزاد قنبری