روش مطالعه‌ی ریاضی

ریاضی دوره‌ی متوسطه‌ی 1 از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا پایه‌ی ریاضی دوره‌ی دبیرستان به حساب می‌آید.

روش مطالعه‌ی ریاضی

ریاضی دوره‌ی متوسطه‌ی 1 از اهمیت زیادی برخوردار است؛ زیرا پایه‌ی ریاضی دوره‌ی ‌دبیرستان به حساب می‌آید. پس اگر سعی کنید مطالب آن را خوب بفهمید در فهم مطالب ریاضی دوره‌ی متوسطه‌ی 2 هم مشکلی نخواهید داشت. درس ریاضی درسی فهمیدنی است که نیاز به تکرار و تمرین بسیار دارد و هر کس با توجه به نحوه‌ی یادگیری خود لازم است وقت کافی برای یادگیری این درس اختصاص دهد. گام نخست شناخت خود در یادگیری این درس و زمان مورد نیاز برای اختصاص دادن به آن است. بعد از این شناخت رعایت نکات کاربردی زیر در تکمیل یادگیری به شما کمک می‌کند:

- در کلاس خوب گوش کنید تا مطالب را همان جا یاد بگیرید؛ در غیر این صورت متوجه نخواهید شد و برای حل تمرین‌های آن فصل با مشکل مواجه می‌شوید.

- درس یادگرفته‌شده را بعدازظهر همان روز مطالعه کنید و حداقل یک تمرین از مباحث انجام دهید.

- هنگام مطالعه، نکات مبهم و سؤال‌های خود را یادداشت کنید تا مجدد سر کلاس از دبیر خود بپرسید.

- تا می‌توانید تمرین حل کنید. یادتان باشد نکات فقط زمانی در ذهن شما باقی می‌ماند که آن را با حل تمرین برای خود تثبیت کنید.

- برای تمرین بیش‌تر می‌توانید از کتاب‌های کار و پرتکرار استفاده کنید. در این کتاب از هر فصل کتاب تعداد زیادی تمرین وجود دارد که با حل آن‌ها مطالب را به‌خوبی درک می‌کنید.

- به هیچ وجه از کتاب‌هایی که حل تمرین‌های کتاب را دارد (حل‌المسائل) استفاده نکنید. این کتاب‌ها بزرگ‌ترین ضربه را به پایه‌ی ‌ریاضی شما وارد می‌کند.

- ابتدا از تمرین‌های ساده و آسان شروع کنید. اگر توانستید آن‌ها را حل کنید به سراغ تمرین‌های متوسط بروید. بعد از حل کردن آن‌ها می‌توانید میزان یادگیری خود را با تمرین‌های دشوارتر امتحان کنید.

- هنگام حل سؤال تمام بخش‌های جواب تشریحی را بنویسید و تا حد ممکن از انجام دادن عملیات به صورت ذهنی خودداری کنید؛ چون اغلب اشتباه‌ها در قسمت‌هایی از حل اتفاق می‌افتد که فکرش را هم نمی‌کنید؛ پس همه چیز را بنویسید.

- ممکن است وقتی یک مسئله را حل می‌کنید و به سراغ مسئله‌ی بعدی می‌روید چون دو مسئله با هم شباهت دارند، دومی را حل نکنید. این کار هم اشتباه است. حتی اگر احساس کردید دو مسئله با هم شباهت زیادی دارند باز هم آن را حل کنید. اغلب هنگام حل متوجه می‌شوید که تفاوت‌هایی بین آن‌ها وجود دارد و نکته‌ی جدیدی را یاد گرفته‌اید و خیلی اوقات هدف از طرح دو سؤال شبیه به هم به دلیل سپردن نکته‌های مهم است .

- در بخش هندسه و مثلثات کشیدن شکل مناسب برای مسئله‌ها طبیعی‌ترین روشی است که به کمکتان می‌آید. این کار به فهم بهتر مسئله و پیدا کردن راه‌حل آن کمک می‌کند. ممکن است برای بعضی از مسئله‌ها شکلی نکشید اما شکل در ذهنتان نقش می‌بندد و شما به کمک این طرح ذهنی مسئله را حل می‌کنید (تجسم در محیط اطرافتان) مانند بخش حجم. گاهی هم مسئله با کشیدن شکل به طور کامل حل می‌شود و به نوشتن عملیات ریاضی نیازی نیست مانند بخش مجموعه.

- پاسخ‌های خودتان را با جواب‌های درست مقایسه کنید و سعی کنید بفهمید که در چه مرحله‌ای اشتباه کرده‌اید و علت آن چه چیزی بوده است. شاید نیاز باشد به درس‌های قبلی برگردید و آن‌ها را دوباره مطالعه کنید .

- درس‌های ریاضی مثل دانه‌های زنجیر به یکدیگر متصل هستند. اگر یک موضوع را خوب یاد نگیرید در یادگیری موضوعات بعدی دچار مشکل خواهید شد. به عنوان مثال اگر ضرب را خوب نیاموخته باشید در یادگیری تقسیم نیز دچار مشکل خواهید شد.

برای تسلط بیش‌تر از کتاب آبی کانون  استفاده کنید. این کتاب شامل تست‌های طبقه‌بندی و آزمون‌های تیزهوشان و المپیادی است و برای آمادگی در آزمون‌های تیزهوشان و نمونه‌دولتی و آزمون‌های کانون به شما کمک زیادی خواهد کرد.