تحلیل آزمون یعنی چه؟

تحلیل آزمون به معنای اختصاص دادن زمانی است بعد از یک آزمون برنامه‌ای، به منظور بررسی تک تک سؤالات آزمون و شناخت نقاط ضعف و قوت به صورت جزئی.

تحلیل آزمون یعنی چه؟

تحلیل آزمون به معنای اختصاص دادن زمانی است بعد از یک آزمون برنامه‌ای، به منظور بررسی تک تک سؤالات آزمون و شناخت نقاط ضعف و قوت به صورت جزئی.

مراحل تحلیل آزمون :

بعد از شرکت در آزمون اندکی استراحت کنید و سپس با توجه به برنامه‌ی مطالعاتی‌ای که دارید تحلیل آزمون را شروع کنید یا کل روز را استراحت کنید و این کار را موکول کنید به انتهای بعدازظهر. با توجه به این‌که آزمون‌ها صبح برگزار می‌شود، برخی زمان استراحت خود را برای آخر هفته می‌گذارند. این افراد می‌توانند تمام زمانِ بعد از آزمونشان را استراحت کرده و قبل از خواب دو الی سه ساعت به تحلیل آزمون بپردازند.

بررسی تک تک سؤالات یک آزمون آزمایشی، حداقل یک ساعت و نیم زمان می‌گیرد، پس زمان کافی را برای تحلیل آزمونتان اختصاص دهید. به این موضوع توجه کنید که باید تک تک سؤالات بررسی شوند، حتی سؤالات درسی که ۱۰۰ زده‌اید.

ابتدا یک فرم طراحی کنید و آن را برای همه‌ی آزمون‌ها به کار ببرید. فرم تحلیل آزمون باید حدود ۲۵۰ سطر داشته باشد تا اطلاعات هر تست در آن نوشته شود. این اطلاعات (ستون‌ها) باید شامل شماره‌ی تست، مبحث تست، نحوه‌ی پاسخ‌دهی (درست، نادرست، نزده)، علت (برای تست‌های نادرست و نزده) و در انتها اقدام مربوطه باشند.

سپس پاسخ‌نامه‌ی تشریحی را آماده کنید. از قبل نیز باید هنگام آزمون پاسخ‌هایی که وارد پاسخبرگ می‌کنید وارد دفترچه‌ی سؤالات نیز بکنید تا بتوانید از آن در تحلیل آزمون استفاده کنید. ترجیحاً تا جایی که ممکن است راه‌حل‌های‌تان را منظم در دفترچه‌ی سؤالات بنویسید تا هنگام تحلیل آزمون سریع تشخیص دهید از چه راهی تست را حل کردید. هر نکته‌ای در جلسه به ذهنتان رسید که مطالعه‌تان را بهبود می‌دهد، در دفترچه‌ی سؤالات بنویسید.

از تست اول درس ادبیات شروع کنید. اگر درست پاسخ داده بودید نگاه گذرایی به پاسخ‌نامه‌ی تشریحی بیندازید و اگر طراح پاسخ‌نامه نگاه جدیدی به تست داشت یا از راه دیگری به جواب درست رسیده بود آن را بررسی کنید.

نکته: باید تست‌هایی را هم که صحیح پاسخ دادید بررسی کنید. گاهی راه‌هایی غیر از راه‌حل‌های شما برای رسیدن به جواب درست وجود دارد و گاهی راه‌های خلاصه‌تر. گاهی هم تست را به صورت شانسی درست جواب داده‌اید. اگر تستی را درست جواب داده بودید جلو گزینه‌ی درست تیک بزنید و به تست بعدی بروید؛ در غیر این صورت ابتدا غلط یا نزده بودن تست را مشخص کنید و سپس پاسخ‌نامه را دقیق بخوانید. سپس علت‌یابی کنید. علت‌ها برای تست‌های غلط می‌تواند شامل اشتباه محاسباتی، شانسی جواب دادن، اشتباه دیدن عددهای صورت سؤال یا گزینه‌ها، عدم تسلط و... باشد و برای تست‌های نزده می‌تواند شامل نخواندن مبحث یا نداشتن زمان در جلسه باشد.

در انتها اقدام خود را به عنوان راهکار مشخص کنید. به عنوان مثال برای تستی که نزده گذاشتید و علت آن نخواندن مبحث بوده، آموختن آن بحث را در برنامه‌ی مطالعاتی هفته‌های آینده قرار دهید.

در انتهای تحلیل آزمون به یک‌سری اقدام مربوط می‌رسید. به آن‌ها اهمیت دهید و آن‌ها را اجرا کنید. از نکته‌های فرعی‌ای که در جلسه به ذهنتان رسیده و آن‌ها را یادداشت کرده‌اید نیز استفاده کنید. تنها در این صورت است که در درس خواندن پیشرفت می‌کنید. این شیوه‌ی رتبه‌های برتر است.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب