علائم بروز سکته مغزی در افراد

عضو انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به علائم بروز سکته مغزی در افراد گفت: سالانه حدود ۱۰۰ هزار نفر در کشور دچار سکته مغزی می‌شوند که ۷۰ درصد آنان از کار افتاده خواهند شد.

علائم بروز سکته مغزی در افراد

مجتبی خاکپور در حاشیه همایش روز جهانی سکته مغزی که در پارک ملت تهران برگزار شد اظهار داشت: سکته مغزی آسیب مغزی حاد ناشی از انسداد و پارگی رگ‌های مغزی است و علائم آن فلج ناگهانی دست و پا انحراف صورت اختلال ناگهانی در صحبت کردن،‌سرگیجه، عدم تعادل ناگهانی و اخلال در دید است.

وی افزود: فشار خون بالا، دیابت،‌سیگار کشیدن،‌چربی خون، بیماری قلبی و کم تحرکی عوامل خطر در سکته مغزی بوده و بهترین زمان برای درمان سکته مغزی در طی سه ساعت ابتدای شروع علائم  سکته مغزی است.

عضو انجمن سکته مغزی ایران با اشاره به اینکه 20 درصد سکته های مغزی در افراد کمتر از 55 سال است افزود: تعداد افراد جوان و میانسال کمتر از 55 سال که در یکسال مبتلا به سکته مغزی می‌شوند بیشتر از مجموع بیماران ام اس است.

خاکپور با اشاره به اینکه در ایران سالانه 100 هزار سکته مغزی به وقوع می‌پیوندد گفت: 70 درصد این افراد از کارافتاده خواهند شد و نیمی از آنان زمین گیر می‌شوند. همچنین در ایران متوسط سن بیماران سکته مغزی نسبت به میانگین در سایر نقاط دنیا پایین تر و درصد مرگ و میر آن بالاتر است. 

وی خاطرنشان کرد: سکته مغزی قابل درمان است لذا در صورت مواجه شدن فردی با این شرایط باید هرچه سریعتر با 115 تماس گرفته که سه ساعت از شروع علائم که در واقع زمان طلایی است از دست نرود.

عضو انجمن سکته مغزی ایران گفت: تزریق داروهای حل کننده لخته خون طی 4 ساعت و نیم شانس بهبودی را تا 30 درصد افزایش داده و بستری در بیمارستان‌های دارای واحد مراقبت ویژه سکته مغزی را شانس بهبودی را 4 درصد بیشتر می کند.

منبع :