زودرنجی کودکان را با محبت درمان کنید

کودکان به دلیل سن پایین‌شان اغلب دچار زودرنجی می‌شوند که والدین می‌توانند این امر را با رفتار درست درمان کنند.

زودرنجی کودکان را با محبت درمان کنیدنسرین غلامپور روان‌شناس در گفتگو با خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه کودکان همچون شیشه صاف، شکننده و بسیار حساس به کلمات و رفتار والدین و بزرگترها هستند، اظهار داشت: با توجه به اینکه نیاز مبرم کودک به عاطفه، محبت و عشق است، والدین باید کودک خود را از نظر نیازهای روحی سیراب نگه داشته و به او احترام بگذارند، او را در آغوش بگیرند، بازی کنند و کودک را مورد محبت خود قرار دهند.

وی تأکید کرد: محبت والدین به کودک باید حد تعادل داشته باشد. دلسوزی بیش از حد می تواند در آینده ضررهای زیادی برای او در پی داشته باشد چراکه دیگران مانند شما با او رفتار نخواهند کرد.

این روان‌شناس با اشاره به راهکار خود در این مورد اذعان کرد: ظرفیت شناختی و حافظه کودک محدود است، بنابراین او ممکن است خیلی زود رفتارهایی که به خاطر آنها تشویق شده یا مورد بی توجهی قرارگرفته است را فراموش کند بنابراین باید با پشتکار به تلاش خود ادامه دهید. 

غلامپور در ادامه افزود: به علت محدودیت در ظرفیت حافظه کودک از سخنرانی‌های طولانی مدت در این زمینه، خودداری کنید چون به نسبت میزان زمانی که وقت خواهید گذاشت نتیجه مطلوبی نصیبتان نمی شود و در نتیجه ممکن است تلاش‌تان بی اثر باشد.

این روان‌شناس در پایان گفت: هر رفتاری که نشان دهنده تلاش کودک برای دست‌یابی به معیارهایی است که شما تعیین کرده‌اید را مورد توجه قرار دهید. یک نگاه محبت آمیز، فراهم کردن یک هدیه کوچک، می تواند بیانگر اهمیت شما به این سبک جدید رفتار فرزندتان باشد.

منبع :