به‌زودی ایران صاحب نیروگاه خورشیدی بزرگ می‌شود

روز گذشته قرارداد احداث یک نیروگاه خورشیدی میان فرماندار رفسنجان و یک سرمایه‌گذار خارجی منعقد شد. طبق این قرارداد، طرف اتریشی متعهد شده تا یک نیروگاه خورشیدی بزرگ را در شهر رفسنجان بسازد.روز گذشته قرارداد احداث یک نیروگاه خورشیدی میان فرماندار رفسنجان و یک سرمایه‌گذار خارجی منعقد شد. طبق این قرارداد، طرف اتریشی متعهد شده تا یک نیروگاه خورشیدی بزرگ را در شهر رفسنجان بسازد.

حمید ملانوری، فرماندار رفسنجان در خصوص این نیروگاه گفت: «این تفاهم‌نامه با سرمایه‌گذار اتریشی برای احداث یک واحد نیروگاه خورشیدی 1.2 مگاواتی با اعتبار 55 میلیارد ریال بود که تا دهه فجر امسال به بهره‌برداری می‌رسد. پس از آن نیز با همین سرمایه‌گذار و مشارکت سرمایه‌گذار داخلی، فازهای بعدی این نیروگاه را تا 10 مگاوات در منطقه همکاری می‌کنیم تا از این منبع بزرگ انرژی خورشیدی استفاده شود.»

گرهارد ربن اشتاینر، مدیرعامل شرکت اتریشی هم با ابراز خرسندی از حضور در رفسنجان و امضای این تفاهم‌نامه گفت: «احداث این نیروگاه از هفته‌های آینده آغاز می‎شود و در فاز بعدی نیروگاه 10 مگاواتی را احداث می‎کنیم.» وی دلیل انتخاب استان کرمان و رفسنجان برای احداث این نیروگاه، را وجود سطح تابش بالای آفتاب، ارتفاع از سطح دریا و شریک تجاری ایرانی که از دانش بالایی برخوردار است، اعلام کرد.

منبع :