وقتی هوش مصنوعی قاضی می‌شود

ساخت هوش مصنوعی‌ای که بتواند نتایج دادگاه را پیش‌بینی کند، یکی از آرمان‌های دانشمندان در آینده است.

وقتی هوش مصنوعی قاضی می‌شود

ساخت هوش مصنوعی‌ای که بتواند نتایج دادگاه را پیش‌بینی کند، یکی از آرمان‌های دانشمندان در آینده است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از دیلی‌میل، مطالعات جدید حاکی از آن است که محققان یک هوش مصنوعی ابداع کرده‌اند که قادر است نتایج دادگاه‌های انسانی را تا دقت 79 درصد پیش‌بینی کند.

این فناوری اولین باری است که نتایج دادگاه‌های مهم بین‌المللی را با تجزیه و تحلیل مدارک ارائه‌شده به دادگاه و با استفاده از نوعی دستگاه الگوریتم یادگیری پیش‌بینی می‌کند.

ساخت این روش به پیشنهاد محققان داشگاه کالج لندن، دانشگاه شفیلد و دانشگاه پنسیلوانیا انجام گرفته است. محققان با این فناوری به دنبال جایگزینی ربات‌ها و هوش مصنوعی با قضات نیستند بلکه هدف آنها از راه‌اندازی این هوش مصنوعی پیدا کردن سریع الگوهای تشخیصی در مواردی است که به دنبال نتایج خاصی هستند.

این نوع فناوری هوش مصنوعی همچنین ابزار ارزشمندی برای برجسته کردن مواردی است که نقض کنوانسیون اروپایی حقوق بشر به میان می‌آید. دانشمندان دریافتند که قضاوت‌هایی که از سوی دادگاه اروپایی حقوق بشر صورت می‌گیرند، به جای ارتباط مستقیم با استدلال‌های قانونی، رابطه مستقیمی با حقایق غیرقانونی دارد.

این تحقیقات که در نوع خود جزء اولین‌ها به شمار می‌رود، یافته‌های سایر کارهای تجربی را روی تعیین استدلال انجام شده توسط دادگاه‌های عالی را تأیید می‌کند. محققان الگوریتم‌های خود را با استفاده از دستورالعمل‌های دادگاه مورد آزمایش قرار دادند. اما بدون دسترسی به این داده‌ها، محققان به خلاصه اتفاقاتی که در دادگاه اتفاق می‌افتد دسترسی پیدا می‌کنند.

این گروه تحقیقاتی، مجموعه‌ 584 مدرک به زبان انگلیسی را مربوط به بندهای 3، 6 و 8 دادگاه کنوانسیون اروپایی حقوق بشر شناسایی کردند و از الگوریتم هوش مصنوعی برای پیدا کردن الگوهای این متن استفاده کردند.

دانشمندان برای جلوگیری از بی‌نظمی ایجاد شده در این کار، تعداد مساوی از نقض و عدم نقض موارد انتخاب شده را تجزیه و تحلیل کردند. نتایج به دست آمده نشان داد که بیش‌ترین فاکتورهای قابل قبول برای پیش‌بینی نتایج و تصمیمات اخذ شده توسط دادگاه، زبان به کار رفته در مدرک ارائه‌شده به دادگاه، به اضافه موضوعات و شرایط ذکر شده در متن موضوع بود. بخش شرایط متن اطلاعاتی را درباره سابقه واقعی این مدرک در اختیار محققان قرار می‌دهد.

مطالعات قبلی، نتایج دادگاه‌ها را براساس ماهیت جرم یا موضع سیاسی هر قاضی پیش‌بینی می‌کرد؛ بنابراین، قضاوت برای اولین بار با استفاده از تجزیه و تحلیل متن آماده شده برای دادگاه صوتر می‌گرفت.

محققان امیدوارند که فناوری جدید هوش مصنوعی بتواند کارآیی این قبیل پیش‌بینی‌ها را افزایش دهد و در سال‌های آینده به واقعیت تبدیل شوند. آنها باید این هوش مصنوعی را با بندها و مدارک دادگاهی بیشتری مورد آزمایش قرار دهند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب