کاربرد ویتامین D در کنترل بیماری MS

مطالعات متعددی توانسته اند ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D را با افزایش احتمال ابتلا به بیماری ام اس ثابت کنند.

کاربرد ویتامین D در کنترل بیماری MS

مطالعات متعددی توانسته اند ارتباط بین سطوح پایین ویتامین D را با افزایش احتمال ابتلا به بیماری ام اس ثابت کنند. بعلاوه ، در افرادی که از بیماری ام اس رنج می برند، کاهش سطح ویتامین D تشدید علایم بیماری را به همراه داشته است. البته تاثیر ویتامین دی در بهبود بیماران ام اس هنوز مورد بحث و بررسی است.گروهی از محققان دانشگاه جان هاپکینز آمریکا به بررسی تاثیر مکمل های ویتامین دی در 40 فرد بزرگسال بین سنین 18 تا 55 سال، که به بیماری ام اس مبتلا بودند پرداختند.

افراد شرکت کننده در این تحقیق به دو گروه تقسیم شدند. به یک گروه دوز بالای روزانه ویتامین D3 برابربا 10400 واحد و به گروه دیگر دوز پایین برابر با 800 واحد تجویز شد. در نظر داشته باشید که دوز استاندارد مکمل ویتامین دی در یک فرد بزرگسال 18 تا 70 ساله 600 واحد است.بیماران هر گروه دوز تجویز شده خود را به مدت شش ماه دریافت کردند. در دو بازه زمانی 3 و 6 ماهه سطوح ویتامین دی شرکت کنندگان اندازه گیری و ثبت شد. همچنین در همین بازه های زمانی سلول های T بیماران را نیز کنترل کردند که معیاری برای تعیین وخامت بیماری ام اس است.

نتایج این تحقیق مشخص کرد که درصد سلول های تی در بیمارانی که دوز بالای ویتامین دی دریافت کرده بودند کاهش قابل توجهی داشته است.همچنین محققان دریافتند که وقتی سطح ویتامین دی در خون به بیشتر از 18 نانوگرم در میلی لیتر برسد، با افزایش هر 5 نانوگرم در میلی لیتر درصد سلول های تی در خون یک درصد کاهش می یابد.درصد سلول های تی در خون گروهی که دوز پایین مکمل ویتامین D3 را دریافت کرده بودند تغییری نشان نداد. عوارض جانبی ناشی از دریافت مکمل ویتامین دی در هیچیک از دو گروه مشاهده نشد.

در حال حاضر تخمین زده می شود که حدود چهار صد هزار فرد مبتلا به ام اس در آمریکا زندگی می کنند و هر هفته تعداد 200 مورد جدید به این آمار افزوده می شود. در حال حاضر درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد. اما بنا به اظهار این تیم تحقیقاتی ، یافته های این تحقیق می تواند نوید بخش امکان کشف درمانی برای این بیماری باشد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب