سرطان و معجزه ویتامین C

وقتی اسم سرطان می‌آید همه یاد بیماری خطرناکی می‌افتند که می‌شود با شیمی‌درمانی تا حدودی جلوی پیشرفت آن را گرفت.وقتی اسم سرطان می‌آید همه یاد بیماری خطرناکی می‌افتند که می‌شود با شیمی‌درمانی تا حدودی جلوی پیشرفت آن را گرفت؛ اما برای افرادی که خوشبختانه در اطراف خود بیمار سرطانی ندارند و نمی‌دانند شیمی‌درمانی چگونه انجام می‌شود عوارض آن چندان ملموس نیست. اگر پای درد دل بیماران سرطانی بنشینید همه از عوارض سخت شیمی‌درمانی می‌گویند. اینکه بعد از جلسات شیمی‌درمانی چند روزی حالت تهوع امانشان را می‌برد و انگار که در دنیا نیستند. اینکه سرطان و شیمی‌درمانی دردناک است و طاقت فرسا.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان ؛ در این مطلب علاوه بر آرزوی سلامتی و شفا برای همه بیماران، قصد داریم شما را در جریان پژوهشی در خصوص تأثیر ویتامین C در روند شیمی‌درمانی قرار دهیم. با ما باشید.ویتامین C می‌تواند به بیماران سرطانی کمک کند تا راحت‌تر مشکلات شیمی‌درمانی را تحمل کنند. نتایج بررسی‌های بالینی نشان می‌دهد که دریافت وریدی میزان زیادی ویتامین C عوارض جانبی شیمی‌درمانی را کاهش می‌دهد. نتایج پژوهش محققان آمریکایی که در Science Translational Medicine به چاپ رسیده است نشان می‌دهد که ویتامین C در موش‌های آزمایشگاهی و بیماران سرطانی به درمان بیشتر کمک می‌کند. به این ترتیب که این ویتامین باعث می‌شود تا تأثیر شیمی‌درمانی را بهتر تحمل کنند و این قضیه به روند بهبودی آن‌ها کمک می‌کند. باید بدانید که ویتامین C یا همان اسید اسکوربیک یک مولکول حاوی خواص آنتی‌اکسیدانی است که در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات وجود دارد.

این ویتامین به میزان قابل‌توجهی در پرتقال، گریپ‌فروت، لیموترش، کلم، فلفل دلمه‌ای و غیره یافت می‌شود. از این ویتامین برای تهیه مکمل ویتامین C و همچنین در ترکیبات مولتی‌ویتامین‌های دیگر استفاده می‌شود.در این پژوهش محققان ابتدا تأثیر تزریق وریدی میزان زیاد ویتامین C را در چارچوب داروهای مربوط به سرطان مورد بررسی قرار دادند. در شروع بررسی‌های بالینی محققان مشاهده کردند که مصرف خوراکی ویتامین C تأثیری در حال و روز این بیماران ایجاد نمی‌کند. محققان به این نتیجه رسیدند که این ویتامین با مصرف مکمل آن یا خوردن یک عدد پرتقال به سرعت جذب روده شده و خیلی زود از طریق کلیه‌ها دفع می‌شود؛ اما زمانی که این ویتامین تزریق وریدی می‌شود قضیه فرق می‌کند.

در واقع با این کار میزان ویتامین C خون به طور چشمگیری بالا می‌رود.محققان تأثیر ویتامین C را روی سلول‌های سرطانی به خصوص سلول‌های سرطان تخمدان موش‌های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها مشاهده کردند زمانی که میزان زیادی ویتامین C وارد خون شده و به بین سلول‌ها راه پیدا می‌کند باعث تولید پر اکسید هیدروژن می‌شود. این مولکول در ترکیب آب‌های اکسیژنه نیز وجود دارد. بررسی‌ها نشان داد که این مولکول روی سلول‌های سرطانی اثرات مختلفی می‌گذارند. در واقع این مولکول‌ها باعث ترمیم آسیب‌های وارده به DNA شده

منبع :