چرا تراشه A10 اپل پیروز میدان رقابت است؟

با وجود اینکه اپل به تازگی به سمت تراشه‌های چهار هسته ای حرکت کرده است، اما پردازنده‌های قدیمی‌تر اپل نیز در مقابل تراشه‌های شش و هشت هسته ای کمپانی هایی همچون کوالکام، سامسونگ و مدیاتک خوب ظاهر شده ا

چرا تراشه A10 اپل پیروز میدان رقابت است؟

با وجود اینکه اپل به تازگی به سمت تراشه های چهار هسته ای حرکت کرده است، اما پردازنده های قدیمی تر اپل نیز در مقابل تراشه های شش و هشت هسته ای کمپانی هایی همچون کوالکام، سامسونگ و مدیاتک خوب ظاهر شده اند. اپل چگونه به چنین جایگاهی دست یافته است؟

اخیرا یک گروه تحقیقاتی در حوزه تراشه ها، Linley Group، به این موضوع پرداخته و از کارشناسان و متخصصان خواسته تا تراشه A10 Fusion اپل را مورد کالبدشکافی قرار دهند و راز قدرت فوق العاده تراشه های اپل را برملا کنند.

به گفته مدیر Linley Group، سرمایه گذاری اپل در طراحی ویژه تراشه های این کمپانی به نتیجه رسیده و در آیفون 7 شاهد عملکردی هستیم که تمامی پرچمداران دیگر را پشت سر می گذارد و حتی از رایانه های معمول نیز پیشی گرفته است.

بنا بر تحقیقات انجام شده ی این گروه، تراشه A10 به کار رفته در آیفون 7 به مراتب از تراشه اگزینوس 8890 سامسونگ، اسنپدراگون 820 کوالکام و کایرین 955 هواوی از سرعت بیشتری در پردازش برخوردار است.

علاوه بر این مدیر این گروه، Linley Gwennap، اشاره می کند:

پردازنده جدید اپل بیشتر با هسته های x86 اینتل قابل مقایسه است و قادر است عملکردی تقریبا برابر با پردازنده های Skylake اینتل را ارایه دهد که بیشتر حاصل معماری Hurricane این تراشه است که عملکردی بسیار عالی را ممکن می سازد.
Gwennap همچنین آینده ای نه چندان خوشایند را برای اینتل پیش بینی کرده و افزوده:

پردازنده های اپل به تدریج به رقیبی برای اینتل تبدیل می شوند. در واقع، معماری جدید Hurricane می تواند به راحتی در محصولاتی همچون مک بوک ایر که در حال حاضر از تراشه های کندتر اینتل برخوردارند، نیز به کار رود.

 

چرا تراشه A10 اپل پیروز میدان رقابت است؟


هسته های Hurricane در A10 انجام تمامی پردازش های سنگین را به عهده دارند در حالیکه هسته های Zephyr همانند آنچه در معماری big.LITTLE چیپست های ARM دیده می شود، عهده دار پردازش های سبک تر هستند. گفته می شود که عملکرد هسته های Hurricane حدود 35% از هسته های Twister که در تراشه A9 به کار رفته بودند بهتر است و عملکرد و همچنین سرعت بهتری را به همراه دارند. در کنار این هسته ها، هسته های Zephyr به کاهش مصرف باتری کمک می کنند.

شاید بتوان بعضی از این اعداد و ارقام را به بزرگنمایی اپل نسبت داد و به آن اعتنایی نکرد، اما Gwennap برای تایید ادعاهای خود اطلاعاتی را نیز ارایه می دهد. در کالبدشکافی تراشه A10، دو هسته ی Hurricane و دو هسته Zephyr آن مورد بررسی قرار گرفتند و یافته های جالبی به دست آمد که A10 را پیشتاز میدان رقابت می کند.

مهمترین و بزرگترین یافته این بود که مشخص شد هسته های Hurricane بسیار بزرگ هستند. این هسته ها با اندازه 4.18 میلی متر مربع، از اندازه ای دو برابر سایر پردازنده های بالا رده و قدرتمند اسمارت فون ها برخوردارند. حتی هسته های Zeohyr که کوچکتر هستند نیز به مراتب از دیگر هسته های کم مصرف موجود در پردازنده های رقیب بزرگ تر و به عنوان مثال دو برابر کورتکس A53، هستند. اما اندازه هسته ها واقعا تا چه حد اهمیت دارد؟

وقتی صحبت از پردازنده ها باشد، اندازه فضای Die اهمیت بسیار زیادی دارد. بنا بر تحقیقات انجام شده این اندازه مقیاسی بسیار با اهمیت است که در قیمت و همچنین قدرت پردازنده تاثیر می گذارد. علیرغم اندازه بزرگ هسته ها در تراشه اپل، این هسته ها لزوما در هر متر مربع عملکردی قوی تر از سایر چیپست ها ندارند. اما تراشه های اپل از طریق افزایش کارایی در هر کلاک پردازشی این کمبود را جبران می کنند.

در نتیجه تحقیقات انجام شده به موارد فنی بسیاری اشاره شده که شاید پرداختن به تمامی آنها لزومی نداشته باشد، اما Gwennap تمامی آن موارد را به شکلی ساده و آشنا بیان می کند:

مزیت اپل توان مالی آن است. فضای Die برای پردازنده ای که با فناوری 16 نانومتری FinFET ساخته می شود گران است. از آنجایی که اپل فروشنده اسمارت فون است و نه تراشه، با اختصاص هزینه بیشتر به فضای Die که به دستیابی به عملکردی بهتر می انجامد و فروش محصولات با قیمتی بیش از 600 دلار را ممکن می سازد مشکلی نخواهد داشت.

اینکه شما با صرف هزینه بیشتر برای در اختیار داشتن عملکرد بهتر موافق باشید یا نه خیلی اهمیتی ندارد، مهم این است که اپل رویکردی را اتخاذ کرده که درآمد بیشتری را به همراه داشته است.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب