استفاده از ایمپلنت‌های عصبی برای برگرداندن قدرت حس در معلولین

به لطف پیشرفت هایی که این روزهای در عرصه علم و تکنولوژی، می‌توانیم امیدوار باشیم که در آینده ای نزدیک، محققان بتوانند قدرت حس کردن را برای معلولین حرکتی و حسی به ارمغان آورند.

به لطف پیشرفت هایی که این روزهای در عرصه علم و تکنولوژی، می توانیم امیدوار باشیم که در آینده ای نزدیک، محققان بتوانند قدرت حس کردن را برای معلولین حرکتی و حسی به ارمغان آورند.این هدف چند سالیست که توسط محققانی از سراسر جهان دنبال می شود و اخیراً گروهی از پژوهشگران دانشگاه پیتسبورگ توانستند با استفاده از ایمپنت های عصبی، کم و بیش به این هدف رنگ و بوی واقعیت ببخشند.

این محققان توانستند با استفاده از ایمپلنت الکترودها در قشر حسی مغز یک مرد سی ساله به نام ناتان کوپلند که حدوداً 10 سال پیش، فلج شده بود، قدرت حس کردن را به وی برگردانند.در این شیوه، الکترودها سیگنال ها را از بازوی رباتیک دریافت می کنند به طوری که این اجازه را به این فرد می دهند تا حس را در انگشتان دست راست فلج شده خود، تجربه کند. بدین ترتیب، با این روش می توان به طور موثر نخاع آسیب دیده این فرد را دور زد و حس را منتقل کرد.

علاوه بر این، در مغز کوپلند، سنسورهایی ایمپلنت شده است که امکان کنترل بازوی رباتیک را از طریق ذهن برای وی فراهم می کند.وی که توانست باری دیگر قدرت حس کردن را در خود ببیند، در این باره عنوان کرد:

من می توانم با هر یک از انگشتان خود، اجسام را به خوبی حس کنم. بعضی مواقع این حس الکتریکیست و در برخی مواقع نیز همانند فشار است. اما در اکثر اوقات می توانم احساس کنم که انگشتانم توسط یک خارجی لمس شده و یا به آن فشار وارد آمده است.

شایان ذکر است که در حال حاضر، این تکنولوژی در ابتدای راه خود است و برای توسعه و به مرحله نهایی رسیدن، نیازمند زمان است. با این حال، بشریت می تواند با این پیشرفت بزرگ، آرزوی میلیون ها انسان فلج را برای بازگشت دوباره حس در اعضای بدنشان را محقق کند.

منبع :

پشتیبانی و مشاوره انتخاب رشته کنکور 96
در رشته دلخواهتان با چه رتبه ای قبول می شوید ؟
پاسخ به سوالاتی درباره پردیس ، ظرفیت مازاد ، شهریه ها ، پذیرش صرفا با سوابق تحصیلی ، نحوه چیدمان رشته ها ، انتخاب رشته دانشگاه آزاد ، رشته های بدون کنکور و ...

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب