با تغییر رژیم غذایی احتمالا از سردردهای میگرنی خلاص می‌شوید

میگرن‌های شدید می‌توانند واقعا ناتوان کننده باشند، اما نتایج یک تحقیق جدید نشان داده رژیمی که از کربوهیدارت کمتری برخوردار باشد می‌تواند سر دردهای وحشتناک ناشی از مصرف کربوهیدرات‌ها را متوقف کند.

با تغییر رژیم غذایی احتمالا از سردردهای میگرنی خلاص می‌شوید

میگرن های شدید می توانند واقعا ناتوان کننده باشند، اما نتایج یک تحقیق جدید نشان داده رژیمی که از کربوهیدارت کمتری برخوردار باشد می تواند سر دردهای وحشتناک ناشی از مصرف کربوهیدرات ها را متوقف کند.

محققینی از کشور ایتالیا رژیمی پر چربی و کم کربوهیدارت، که رژیم کتوژنیک نام دارد، را بر روی تعدادی داوطلب مورد بررسی قرار دادند. این رژیم باعث می شود بدن چربی ها را با سرعت بیشتری نسبت به کربوهیدرات ها بسوزاند که این رژیم در نهایت توانست تعداد سردردها را در نخستین ماه پیگیری این رژیم به مقدار قابل ملاحظه ای کاهش دهد.

این رژیم با کاهش مصرف کربوهیدرات ها، بدن را به سمت تولید کتون برای تامین انرژی سوق می دهد. کتون ها مولکول هایی محلول در آب هستند که نسبت به گلوکز که بطور معمول برای تامین انرژی بدن تولید می شود اثرات التهابی کمتری به همراه دارد. دانشمندان معتقدند که همین امر موجب کاهش دفعات حملات سردردهای میگرنی می شود.

سرپرست این تیم تحقیقاتی از دانشگاه رم اظهار کرده است:

فرض ما این است که ترکیب کتون ها و تغییر پاسخ معمول به گلوکز می تواند منجر به اثرات بارز درمانی که در بیماران مشاهده شده بشود.

در مجموع 96 زن که همگی سابقه سردردهای میگرنی داشتند و برای کاهش وزن تحت نظر متخصص تغذیه بودند،در یک دوره تحقیقاتی شش ماهه شرکت کردند.

از این گروه، 45 نفر رژیم کتوژنیک کم کالری را به مدت یک ماه دنبال کردند و سپس رژیم استاندارد کم کالری را ادامه دادند. سایر شرکت کنندگان در این تحقیق، در تمام مدت  رژیم استاندارد را دنبال کردند.هر دو گروه کاهش تعداد حملات سردرد را گزارش کردند، اما این تاثیر در افرادی که رژیم کتوژنیک را دنبال کرده بودند بارزتر بود. زمانی که اعضا این گروه به رژیم استاندارد کم کالری تغییر رژیم دادند، تعداد حملات میگرنی افزایش یافت که البته هنوز هم در مقایسه با تعداد حملات پیش از شرکت در این تحقیق کمتر بود.

پس از گذشت یک ماه، در گروهی که رژیم کتوژنیک را دنبال کرده بودند تعداد حملات به 0.91 روز در ماه کاهش یافت که در مقایسه با 5.11 روز پیش از آغاز رژیم قابل مقایسه است. حملات میگرنی در این افراد کمتر و کوتاه تر شدند.رژیم کتوژنیک تازگی ندارد- این رژیم سابقا برای درمان اپیلپسی یا صرع و همچنین برای کاهش وزن استفاده می شد. قبلا هم یک تیم تحقیقاتی از تاثیر ضد میگرنی این رژیم آگاه شده بودند. این گروه در تحقیقات خود متوجه کاهش تعداد حملات میگرن در دو خواهر دو قلو پس از مصرف این رژیم شده بودند.

رژیم کتوژنیک علاوه بر تغییر روند تولید سوخت مودر نیاز بدن، عملکرد بدن را تصحیح می کند و اثرات استرسی اکسیداتیو را بر سلول ها کاهش می دهد. این رژیم همچنین از میزان التهاب استریل می کاهد – نوع مضری از التهاب که به میگرن مرتبط است.متخصصان رژیم کتوژنیک را به نوعی همانند حالتی از قحطی خفیف توصیف می کنند که بدن را وادار می کند منابع تامین انرژی خود را تصحیح کند و در نتیجه انرژی بدن عمدتا از ذخایر چربی تامین خواهد شد. البته این رژیم عوارض جانبی مانند خستگی و تهوع را نیز به همراه دارد.

علیرغم یافته های این تحقیق در خصوص ارتباط کتون ها با کاهش تعداد دفعات حملات میگرنی، محققان اظهار می کنند که هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز است، و ممکن است عوامل دیگری در این نتیجه تاثیر داشته باشند.ما فرض می کنیم که مکانیسم های تداخلی متعددی ممکن است در اثرات نوروفیزیولوژیکی و بالینی رژیم کتوژنیک موثر بوده باشند.البته تا زمانی که دانشمندان نظرات نهایی خود را در خصوص رژیم کتوژنیک اعلام کنند، عده بسیار زیادی می توانند در سراسر جهان از این رژیم برای کاهش حملات میگرنی خود استفاده کنند. اما پیشنهاد می شود حتما قبلا با پزشک معالج خود مشورت کنید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب
خرید کتاب