نابودی ملخ یک پهپاد،به دلیل ویروسی شدن فایل 3D چاپ سه بعدی

به طور مختصر، این عمل که با کد Dr0wned نام گذاری شده، فایلی دیجیتالی بوده که در نهایت توانسته یک دستگاه فیزیکی را تخریب کند.

نابودی ملخ یک پهپاد،به دلیل ویروسی شدن فایل 3D چاپ سه بعدی

محققان دانشگاه های بن گوریون (BGU)، آلابامای جنوبی و دانشگاه تکنولوژی و طراحی سنگاپور موفق شدند ویروسی را به یک کامپیوتر منتقل کنند که آن هم در مقابل، دستورات مخربی را به صورت مخفیانه و نامریی به فایل حاوی مدل سه بعدی ملخ یک پهپاد اضافه کرده است. مدل مذکور وقتی به صورت سه بعدی چاپ و به پهپاد مورد نظر متصل شد، هنگام بلند شدن از زمین شکست و همین امر موجب شد پهپاد از بین برود.به طور مختصر، این عمل که با کد Dr0wned نام گذاری شده، فایلی دیجیتالی بوده که در نهایت توانسته یک دستگاه فیزیکی را تخریب کند.

 یکی از محققان این پروژه به نام Yuval Elovici، که استاد دانشگاه BGU است در این باره می گوید:

 تصور کنید که یک دشمن بتواند قطعات مهم و کاربردی را که در موتورهای جت هواپیما تعبیه شده اند تخریب کند. چنین حملاتی می توانند به قیمت جان افراد تمام شوند. باعث آسیب های اقتصادی و مختل شدن صنعت شوند و حتی امنیت ملی یک کشور را تهدید کنند. با رشد و افزایش چنین تولیداتی در جهان، ما معتقدیم که توانایی تخریب این سیستم ها، توجه خیلی از دشمنان را به خود جلب خواهد کرد؛ اعم از گروه های جنایت کار تا عوامل داخلی که یا به دنبال سود هستند یا قدرت ژئوپلیتیکی را مورد هدف قرار می دهند.

 این حمله با مخفی کردن دستور العمل های موجود در فایل یک مدل همچون فایل STL، رخ می دهد. این دستور العمل ها باعث می شوند چاپگر به نظر در حال چاپ یک قسمت معمولی باشد، در حالی که نقصی مهلک در آن وجود دارد.

 به این ترتیب وقتی از این قطعه در ماشین یا دستگاهی استفاده کنید، دستگاه مورد اشاره به سرعت از بین می رود؛ در واقع هم خود قطعه تخریب می شود و هم دستگاه. محققان نیز کد مخربی را وارد فایل تری دی ملخ پلاستیکی یک پهپاد کردند و در آزمایشات خود به سرعت توانستند پهپاد هزار دلاری مذکور را از بین ببرند.

 لازم به ذکر است که برای وقوع چنین تخریبی باید روی کامپیوتر هدف کنترل داشت که شروع آن می تواند با یک ایمیل فیشینگ باشد. این ایمیل کاربر را ترغیب می کند یک فایل PDF را بخواند؛ در حالی که این فایل یک بدافزار است که دسترسی از راه دور را امکان پذیر می کند. سپس شخص مهاجم به دنبال تمامی فایل های STL می گردد تا کد تخریبگر را در آن ها وارد کند و تمامی بخش های دستگاه را از کار بیاندازد.در حالی که هنوز برای تصور چنین استفاده هایی از چاپگرهای سه بعدی زود است، اما در آینده این امکان بسیار وجود دارد که قطعات هواپیماها برای چاپ سنگین سه بعدی به شخص ثالثی منتقل شوند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب