درمان چاقی در دوران کودکی سخت‌تر از بزرگسالی است

دبیرعلمی یازدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه شیوع چاقی در کودکان ایرانی در حال افزایش است گفت: درمان چاقی در دوران کودکی بسیار سخت‌تر از دوران بزرگسالی است.

درمان چاقی در دوران کودکی سخت‌تر از بزرگسالی است

دبیرعلمی یازدهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه شیوع چاقی در کودکان ایرانی در حال افزایش است گفت: درمان چاقی در دوران کودکی بسیار سخت تر از دوران بزرگسالی است.

دکتر حسین دلشاد روز یکشنبه در نشست خبری کنگره بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم اظهار کرد: در صورتی که افزایش تجمع نسج چربی در سراسر بدن در زنان بیش از 32 درصد وزن بدن و در مردان بیش از 28 درصد وزن بدن آنها باشد، بافت چربی تشکیل شده فرد دچار چاقی می شود و این شرایط در کودکان نیز صادق است. وی افزود: به طور کلی دو عامل باعث افزایش نسبت چربی بدن می شود که این دو عامل شامل افزایش تعداد سلول های چربی و حجیم شدن سلول های چربی است که در افراد مبتلا به چاقی معمولا هر دوی این عوامل وجود دارند.

دبیرعلمی یازدهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم توضیح داد: در کودکان چاق افزایش تعداد سلول های چربی سهم بیشتری را به خود اخصاص می دهند و با تمهیدات درمانی می توان حجم سلول های چربی را کاهش داد اما تعداد سلول های چربی را نمی توان کاهش داد؛ بنابراین در کودکان به علت اینکه دلیل عمده چاقی افزایش سلول های چربی است، درمان با سختی صورت می گیرد. دلشاد ادامه داد: به طور کلی 30 تا 40 درصد افراد بالای 20 سال در شهرها و روستاهای ایران دچار اضافه وزن یا چاقی هستند و این عامل سبب بروز بیمار های مرتبط با چاقی مانند فشار خون، اختلالات چربی خون و دیابت می شود.

وی گفت: دیابت و چاقی به عنوان دو اپیدمی وابسته به هم در دنیا شناخته شده اند و در مجامع علمی به آنها اصطلاح اپیدمی دوقلو گفته می شود.
دلشاد خاطرنشان کرد: 450 تا 500 میلیون نفر در دنیا به دیابت مبتلا هستندو در ایران بین 5 تا 6 میلیون نفر بیمار دیابتی شناخته شده و به همین تعداد بیمار دیابتی ناشناخته که از بیماری خود بی اطلاع هستند، داریم. یازدهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم از 12 تا 14 آبان ماه در مرکز همایش بین المللی دانشگاه شهید بهشتی با حضور متخصصان داخلی و خارجی این حوزه برگزار می شود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب