نسل تازه پردازشگر گرافیکی NVIDIA

در سال 2012، کمپانی NVIDIA با بهره گیری از معماری انحصاری خود موسوم به "کپلر" شروع به تولید محصولاتی ارزشمند در حوزه رایانش ابری کرد.

نسل تازه پردازشگر گرافیکی NVIDIA

در سال 2012، کمپانی NVIDIA با بهره گیری از معماری انحصاری خود موسوم به "کپلر" شروع به تولید محصولاتی ارزشمند در حوزه رایانش ابری کرد. از آن زمان تاکنون، تعداد روزافزونی از برنامه نویسان از GPU ها برای مقاصدی غیر از کارهای گرافیکی استفاده می کنند و سال 2015 نقطه عطفی برای فناوری هوش مصنوعی بود؛ سالی که در آن کامپیوتر برای نخستین بار توانست در بازی Go انسان را مغلوب کند. و در تازه ترین گام در این راستا، شرکت NVIDIA امروز تراشه تسلا P100 را بر پایه طراحی پاسکال عرضه کرده است.

پردازشگر تسلا قرار است جایگزین پردازشگرهای K40 و K80 شود. این پردازشگر شامل 3584 هسته پردازشی است و هر یک از این هسته ها از معماری بهتری در مقایسه با نسل پیشین خود برخوردار است که در عمل موجب بهبود عملکرد می شود.

برای انتقال اطلاعات به این غول پردازشی، از پهنای باندی به میزان 720 گیگابایت در ثانیه در بستری 4096 بیتی به ماژول های حافظه HBM2 استفاده می شود. این میزان معادل انتقال محتوای بیست و هشت دیسک Blu-Ray در هر ثانیه است. فناوری جدید HBM2 نقش مهمی در این افزایش پهنای باند ایفا می کند.

توان پردازشی این سیستم در محاسبات با دقت معمولی بیش از 21.2 ترافلاپ است و اگر آن را در حالت پردازش مضاعف فعال کنیم، توان پردازش آن به 5.3 ترافلاپ می رسد. این توانایی پنج بار بیشتر از تسلا K40 است. نکته جالب اینجا است که پردازشگر K40 با مدار 235 واتی طراحی شده بود، در حالی که پردازشگر p100 با سیصد وات برق کار می کند که به خوبی نشان می دهد NVIDIA علیرغم افزایش چشمگیر توان پردازشی، به خوبی توانسته شرایط دمایی را تحت کنترل درآورد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب