دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه‌ای بومی‌سازی شد

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از بومی‌سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه‌ای قابل برنامه‌ریزی توسط کامپیوتر خبر داد.

دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه‌ای بومی‌سازی شد

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، فرزاد توحیدخواه، مجری پروژه «دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه‌ای قابل برنامه‌ریزی توسط کامپیوتر» درباره انجام این طرح، اظهار کرد: درحال حاضر مراکز تحقیقاتی و درمانی داخل کشور با صرف هزینه‌های بالایی قادر به تهیه نمونه‌های خارجی این دستگاه هستند. در راستای توسعه به کارگیری این سیستم در حوزه‌های تحقیقاتی و درمانی در داخل کشور، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی، نمونه‌ای از یک سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه‌ای با قابلیت تولید انواعی از جریان‌های DC ، AC، موج تصادفی و هر شکل موج دلخواه قابل برنامه‌ریزی توسط کامپیوتر، ساخته و بومی‌سازی شد.

وی افزود: این دستگاه از هر نظر قابل رقابت و مقایسه با نمونه‌های مشابه خارجی است. ساخت این دستگاه در داخل کشور، ضمن دستیابی به دانش فنی، نیاز محققان به خرید دستگاه‌های خارجی را رفع کرده و نیز راه را برای تجاری‌سازی و تولید انبوه دستگاه برای کاربردهای درمانی و توانبخشی هموار می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر با بیان اینکه این طرح مبنای فعالیت تحقیقاتی گسترده‌ای است، تصریح کرد: از آغاز طراحی دستگاه مد نظر بود که این دستگاه در مدهای مختلف کلینیکی و مراکز تحقیقاتی کاربرد داشته باشد؛ به همین منظور دستگاه توسط کامپیوتر قابل برنامه‌ریزی است. ارزیابی‌های فنی مختلفی بر روی دستگاه جهت بررسی موارد ایمنی و همچنین حساسیت آن نسبت به پارامترهای مختلفی انجام شده است.

وی درباره کاربرد دستگاه مذکور گفت: قبل از این فعالیتی متمرکز با قابلیت‌های گسترده تحقیقاتی، پایه‌ای و اصولی در این رابطه در کشور انجام نشده است و ساخت نمونه نیمه‌صنعتی از این دستگاه در داخل کشور کم نظیر است. استفاده از دستگاه در کلینیک‌های درمانی جهت بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی، زنگ زدن گوش و دردهای مزمن گزارش شده است. به علت هزینه کم دستگاه نسبت به نمونه خارجی، این دستگاه مورد علاقه محققان و پزشکان برای درمان است و فعالیت‌های گسترده ای نیز در این حوزه در سطح بین‌المللی در حال انجام است.

توحیدخواه خاطرنشان کرد: استفاده از این دستگاه درکاربردهای تحقیقاتی مانند مطالعه عملکرد مغز نیز بسیار ارزشمند است. باتوجه به هزینه کم، سادگی استفاده و مهمتر از همه ایمنی این دستگاه می‌توان از آن در مطالعات حوزه علوم اعصاب نیز استفاده کرد. نتایج این مطالعات نیز به شناخت بهتر عملکرد مغز در افراد سالم و بیمار، درک بهتر بیماری‌های با منشاء عصبی و ارائه راهکارهای درمانی بهتر برای این بیماری‌ها کمک می‌کنند. این طرح در دو مرحله انجام می‌شود که مرحله اول ساخت دستگاه تک کاناله است که سال گذشته این مرحله به پایان رسید و دو نوع از این دستگاه ساخته شد. مرحله دوم که در حال انجام است شامل ساخت دستگاه چند کاناله است که امکان تمرکز بیشتر جریان تحریکی را در مغز فراهم می‌کند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب