کاهش هزینه‌های درمانی با مراقبت خانواده محور

فاطمه الحانی دکترای پرستاری؛گفت: مراقبت خانواده محور یکی از مهمترین چالش‌ها در فلسفه‌های جهانی است که در کشور ما از سال 82 به صورت یک مدل کاربردی در بیش از 50 مرکز درمانی مورد استفاده قرار گرفته.

کاهش هزینه‌های درمانی با مراقبت خانواده محور

فاطمه الحانی دکترای پرستاری و عضو هیئت مدیره انجمن علمی پرستاری در گفت و گو باخبرنگارحوزه بهداشت و درمانگروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان؛گفت: مراقبت خانواده محور یکی از مهمترین چالش ها در فلسفه های جهانی است که در کشور ما از سال 82 به صورت یک مدل کاربردی در بیش از 50 مرکز درمانی مورد استفاده قرار گرفته است. 

به گفته وی این مدل که در تمام مراکز انجام شده موفقیت آمیز بوده و علاوه بر کاستن از فعالیت‌های کادر پزشکی و درمانی، در افزایش سطح سواد سلامت جامعه هم نقش به سزایی داشته است. 

عضو هیئت مدیره انجمن علمی پرستاری افزود: از دیدگاه فلسفه های موجود در جهان، خانواده محل امنی برای رشد و آرامش افراد است و بر اساس همین فلسفه اگر برای اقدامات مراقبتی و پرستاری از کودک بیمار، خانواده را مشارکت دهیم روند درمانی بسیار سریع تر پیش می رود. 

وی ضمن تاکید بر ارائه توضیحات لازم پیرامون فرایند تشخیصی و درمانی کودک برای خانواده، اظهار کرد: با شرح کامل مسیر درمانی علاوه بر کاهش استرس خانواده می توان آنها را همراه کرد تا در کنار پرستاران برای بهبود بیمار همکاری کند. 

عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس همراهی و مشارکت خانواده را در اقدامات مراقبتی از بیمار سرمایه بزرگی برای کادر درمانی دانست و تصریح کرد: علاوه بر توضیح روند درمانی بهتر است مسئولیت هایی هر چند کوچک را هم به صورت علمی و صحیح به خانواده واگذار کنیم.

وی با تاکید بر آموزش علمی و عملی اقدامات مراقبتی به خانواده توسط پرستار یا پزشک، یادآور شد: با سهیم کردن خانواده در روند بهبودی، فرآیند درمانی کوتاه تر شده و همچنین هزینه های تحمیل شده ناشی از بیماری بر خانواده و جامعه هم تا حد زیادی کاهش می یابد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب