افتتاح نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم رسوبی کشور

نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم رسوبی کشورامروز شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو افتتاح شد.

افتتاح نخستین خط تولید کاتالیست‌های هم رسوبی کشور

نخستین خط تولید کاتالیست های هم رسوبی کشورامروز شنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو افتتاح شد.

کاتالیست قلب فرایندهای شیمیایی است و صنایع پالایش، پتروشیمی و فولاد بدون کاتالیست قادر به فعالیت نیستند.با افتتاح خط تولید کاتالیست های هم رسوبی تولید 4 کاتالیست پری ریفرمینگ ، سنتز متانول ، متاناسیون و شیفت دما بالا فراهم شده است.هومن کریمی مدیرعامل شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو در این مراسم گفت: تولید کاتالیست محور فعالیت های این شرکت است و تاکنون 1000 تن از کاتالیست های تولیدی این شرکت بارگذاری شده است.

وی افزود: با راه اندازی این خط تولید کاتالیست های تولیدی در صنایع پتروشیمی کاربرد خواهند داشت و در حال حاضر کاتالیست های هم رسوبی این شرکت در پتروشیمی های شیراز و تبریز کاربردی شده است.وی با اشاره به اینکه در حال حاضر در پتروشیمی شیراز کاتالیست سنتز متانول بارگذاری می شود، افزود: ظرفیت تولید کاتالیست هم رسوبی 300 تن در سال است که با افزایش مدول ها ظرفیت تولید در این حوزه قابل افزایش است.

کریمی گفت: در حال حاضر نیاز کشور به کاتالیست های هم رسوبی 700 تن در سال است که به نظر می رسد این میزان در سال های آینده افزایش یابد.وی در خصوص تولید کاتالیست های مورد نیاز خودرو افزود: از سه سال پیش مطالعات در حوزه کاتالیست خودرو آغاز شده و در این زمینه مطالعات کتابخانه ای 90 درصد پیشرفت داشته است و توانسته ایم به تولید مونولیت و رئولوژی گل نیز دست یابیم.
وی ادامه داد: تاکنون مطالعات در این زمینه 35 درصد پیشرفت داشته است و پیش بینی می کنیم که تا 2.5 سال آینده به تولید این کاتالیست ها دست یابیم.کریمی اظهار کرد: در دنیا میزان مصرف کاتالیست 27 میلیارد دلار بوده و حدود 90 درصد یعنی بالغ بر 2 هزار و 500 میلیارد دلار کسب درآمد داشته است. وی ادامه داد: در سال 94 حدود 120 تن کاتالیست در این شرکت تولید شده و در حال حاضر تولید این شرکت به 500 تن در سال افزایش یافته است و امیدواریم تا 700 تن در سال برسد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر 55 درصد نیاز داخل کشور را این شرکت تامین می کند افزود: یکی از معضلات کشور در خصوص تولید کاتالیست های مورد نیاز برای کاهش آلودگی های محیط زیستی است و استفاده از این کاتالیست ها 80 درصد آلودگی هوا را کاهش می دهد بنابراین شرکت دانش بنیان نفت و گاز سرو آمادگی تولید کاتلیست مونولیت را برای کاهش آلودگی هوا دارد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب