بومی سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر از بومی سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری‌های شناختی خبر داد

بومی سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر از بومی سازی دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی خبر داد.فرزاد توحیدخواه مجری پروژه 'دستگاه تحریک الکتریکی مستقیم و متناوب فراجمجمه ای قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر' در خصوص این طرح گفت: درحال حاضر مراکز تحقیقاتی و درمانی داخل کشور با صرف هزینه های بالایی قادر به تهیه نمونه های خارجی این دستگاه هستند.

وی بیان کرد: در راستای توسعه به کارگیری این سیستم در حوزه های تحقیقاتی و درمانی در داخل کشور، با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، نمونه ای از یک سیستم تحریک الکتریکی فراجمجمه ای با قابلیت تولید انواعی از جریان هایDC ، AC، موج تصادفی و هرشکل موج دلخواه قابل برنامه ریزی توسط کامپیوتر، ساخته و بومی سازی شد، این دستگاه از هر نظر قابل رقابت و مقایسه با نمونه های مشابه خارجی است.

وی اظهارکرد: ساخت این دستگاه در داخل کشور،ضمن دستیابی به دانش فنی ،نیاز محققین به خرید دستگاه های خارجی را مرتفع ساخته و نیز راه را برای تجاری سازی و تولید انبوه دستگاه برای کاربردهای درمانی و توانبخشی هموار می کند.عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این طرح مبنای فعالیت تحقیقاتی گسترده ای است بیان کرد: از آغاز طراحی دستگاه مد نظر بود که این دستگاه در مدهای مختلف کلینیکی و مراکز تحقیقاتی کاربرد داشته باشد به همین منظور دستگاه توسط کامپیوتر قابل برنامه ریزی است، ارزیابی های فنی مختلفی برروی دستگاه جهت بررسی موارد ایمنی و همچنین حساسیت آن نسبت به پارامترهای مختلفی انجام شده است.

وی درباره کاربرد دستگاه مذکور گفت: قبل از این فعالیتی متمرکز با قابلیت های گسترده تحقیقاتی، پایه ای و اصولی در این رابطه در کشور انجام نشده است و ساخت نمونه نیمه صنعتی از این دستگاه در داخل کشور کم نظیر است، استفاده از دستگاه در کلینیک های درمانی جهت بهبود اختلالات حرکتی ناشی از سکته، اعتیاد، میگرن، افسردگی،زنگزدن گوش، دردهای مزمن گزارش شده است.وی ادامه داد: به علت هزینه کم دستگاه نسبت به نمونه خارجی، مورد علاقه محققان و پزشکان برای درمان است و فعالیت های گسترده ای نیز در این حوزه در سطح بین المللی در حال انجام است.

وی گفت: استفاده از این دستگاه ،درکاربردهای تحقیقاتی ،مانند مطالعه عملکرد مغز نیز بسیار ارزشمند است، باتوجه به هزینه کم،سادگی استفاده ومهمتر از همه،ایمنی این دستگاه، میتوان از آن در مطالعات حوزه علوم اعصاب نیز استفاده کرد. وی افزود: نتایج این مطالعات نیز به شناخت بهتر عملکرد مغز در افراد سالم و بیمار، درک بهتر بیماریهای با منشاء عصبی و ارائه راهکارهای درمانی بهتر برای این بیماریها کمک می کنند. این طرح در دو مرحله انجام می شود که مرحله اول ساخت دستگاه تک کاناله است که سال گذشته این مرحله به پایان رسید و دو نوع از این دستگاه ساخت شد. وی افزود: مرحله دوم که در حال انجام است شامل ساخت دستگاه چند کاناله است که امکان تمرکز بیشتر جریان تحریکی را در مغز فراهم می سازد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب