ایفای نقش ژنراتور توسط اتوبوس‌های هیدروژنی تویوتا!

تویوتا از سال 2017 فروش اتوبوس‌های سلول سوختی (FC) را آغاز می‌کند و قصد دارد تا پیش از سال 2020 و بازی‌های المپیک، تعداد 100 نمونه از این اتوبوس‌ها را در توکیو به فروش برساند.تویوتا از سال 2017 فروش اتوبوس های سلول سوختی (FC) را آغاز می کند و قصد دارد تا پیش از سال 2020 و بازی های المپیک، تعداد 100 نمونه از این اتوبوس ها را در توکیو به فروش برساند. این کمپانی قصد دارد از نسخه ارتقا یافته سیستم سوخت به کار رفته در تویوتامیرای استفاده کند. این موتور شامل 10 محفظه فشار قوی برای نگهداری 600 لیتر هیدورژن فشرده خواهد بود. بدین ترتیب این موتور قدرتی معادل 235 کیلو وات بر ساعت خواهد داشت که حدود سه برابر بیشتر از تسلا مدل اس است و بدین معنی است که طبق گفته تویوتا در محاسبه ای مطبوعاتی"می تواند در مواقع بحران و اضطراری به عنوان منبع انرژی مورد استفاده قرار گیرد."

تویوتا مدتی است در بخش اتوبوس های Hino و کامیون های خود مشغول کار بر روی اتوبوس های دارای سلول های سوختی عاری از CO2 است. گرچه در صورتیکه هیدروژن لازم با استفاده از آب و الکتریسیته تولید شود، کارآیی این خودروها را نسبت به خودروهای الکتریکی کاهش میدهد، تویوتا تمایل زیادی به استفاده از خودروهای دارای سلول های سوخت هیدروژنی دارد. هیدورژنی که از بازسازی متان به دست می آید، منجر به آلایندگی ناشی از CO2 می شود. البته این میزان آلایندگی کمتر از میزان حاصل از خودروهای گازوییلی است. معمولا تصور می شود که متان، یک گاز گلخانه ای ، نشت نمی کند؛ اما در واقع این اتفاق رخ می دهد.


ایفای نقش ژنراتور توسط اتوبوس‌های هیدروژنی تویوتا!


توشیبا اخیرا از بزرگترین کارخانه تولید هیدروژن با استفاده از الکترولیز آب در ژاپن رونمایی کرد که برای تامین نیرو از شبکه ای الکتریکی استفاده می کند. متاسفانه ژاپن هنوز بخش عمده التریسیته مصرفی خود را از سوخت های فسیلی تامین می کند. و بخش عمده هیدروژن نیز هنوز از بازسازی متان به دست میآید، روندی آلاینده که با توجه این امر که ژاپن متان مصرفی خود را وارد می کند رو به وخامت دارد. بهرحال، این کشور قصد دارد در دهه آینده تولید هیدروژن الکترولیزی را افرایش دهد و به سوی آینده هیدروژنی که مد نظر نخست وزیر این کشور است حرکت کند.

منبع :