اولین فرود در مریخ برای آژانس فضایی اروپا به واقعیت می‌پیوندد

کشور روسیه، اولین فرود تاریخ روی کره مریخ را با کاوشگر Mars 3 probe در سال 1971 انجام داد

اولین فرود در مریخ برای آژانس فضایی اروپا به واقعیت می‌پیوندد

کشور روسیه، اولین فرود تاریخ روی کره مریخ را با کاوشگر Mars 3 probe در سال 1971 انجام داد. اما این کاوشگر تنها یک تصویر از این کره سرخ را به زمین ارسال کرد و ارتباطش فقط 14 ثانیه بعد از فرود قطع شد. در این مدت تلاش های زیادی از سوی ناسا و آژانس فضایی اروپا انجام شده اما اولین فرود کنترل شده آژانس فضایی اروپا در یک سیاره دیگر تا به امروز، در حال به وقوع پیوستن است.

تا کنون تنها ناسا در اجرای تحقیقات علمی روی سطح مریخ موفق بوده است مگر اینکه شکست پروژه کاوشگر Mars 3 probe روسیه بعد از 14.5 ثانیه را یک موفقیت بنامیم. آژانس فضایی اروپا پیش از این نیز کاوشگری به نام Beagle 2 را به مریخ ارسال کرده بود اما این کاوشگر نیز پس از مدت کوتاهی ارتباط خود را از دست داد و هیچ اطلاعاتی از سوی آن به زمین مخابره نشد.

بعد از این تجربه نا موفق، آژانس فضایی اروپا درس هایی گرفت تا در ماموریت امروز موفق عمل کند. مثلاً کاوشگر Schiaparelli امروز در تمام مسیر با زمین در ارتباط بوده است. بنابراین اگر شکستی هم رخ بدهد، دلایل آن به راحتی قابل تحلیل خواهد بود. هدف اصلی ماموریت امروز این بوده که آژانس فضایی اروپا یاد بگیرد یک کاوشگر را روی سطح مریخ فرود بیاورد تا بتواند در سال 2020، یک کاوشگر توانمند را برای اجرای تحقیقات علمی به این سیاره ارسال کند.

ماموریت سال 2020 با نام کاوشگر ExoMars شناخته می شود و کمی بلند پروازانه است. ExoMars کاوشگری ست که در آمریکا ساخته شده و به دنبال شواهدی برای اثبات حیات در گذشته یا آینده بر روی سطح مریخ خواهد گشت. برای دستیابی به چنین هدفی، کاوشگر باید در شرایط کاملاً استریل ساخته و نگهداری شود. اگر تحقیقات و ماموریت های امروز با موفقیت ادامه پیدا کند. ExoMars وظیفه کنترل ماموریت را تا پایان سال 2022 ادامه خواهد داد.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب