سنگ ریزه کوچک فضایی باعث ایجاد یک شیار بزرگ در ماهواره ESA شد

ماهواره 1A نگهبان کوپرنیک که متعلق به آژانس فضایی اروپاست، اکنون میزبان یک شیار 40 سانتی متری روی یکی از بالهای خورشیدی خود است.

سنگ ریزه کوچک فضایی باعث ایجاد یک شیار بزرگ در ماهواره ESA شد

ماهواره 1A نگهبان کوپرنیک که متعلق به آژانس فضایی اروپاست، اکنون میزبان یک شیار 40 سانتی متری روی یکی از بالهای خورشیدی خود است. این شیار به دلیل برخورد یک سنگریزه فضایی میلیمتری بسیار کوچک ایجاد شده است.

این شیار هنگامی که ماهواره نگهبان 1A افت اندکی در میزان انرژی را گزارش کرد کشف شد. دوربین های ماهواره به سرعت این خراش ریز آسمانی را کشف کردند که در تصویر بالا کاملاً مشخص است. البته جای نگرانی نیست چون ESA می گوید که ماهواره سالم است و در وضعیت مناسبی قرار دارد اما این شیار به عنوان یک زنگ هشدار و یادآوری عمل می کند: در سرعت مداری، اجسام ریز می توانند باعث آسیب های جدی شوند.

این مشکلی ست که در پروژه Breakthrough Starshot وجود دارد. هدف این پروژه راه اندازی یک نانو کرفت لیزری ست که می تواند با سرعتی معادل یک پنجم سرعت نور حرکت کند. این پروژه امید دارد که در طول 20 سال آینده بتواند به منظومه شمسی بعدی برسد. فرسایش سطوح جامد آن هم در چنین سرعتی یک مشکل بزرگ به حساب می آید.

این رویداد برای مهندسین خبر جدیدی نیست، حدود چندین دهه است که ناسا و سایر آژانس های فضابی در حال مبارزه با سنگ ریزه ها هستند اما این یعنی تیم های تحقیقاتی باید به راه های جدیدی برای سفینه های تندرو و محافظت از آنها فکر کنند. در این سرعت Breakthrough Starshot طوری طراحی شده است که حتی خاک فضایی میکروسکوپی هم خطرناک خواهد بود.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب