کاوشگر New Horizons به یک شی مرموز قرمز رنگ نزدیک می‌شود

کاوشگر نیو هورایزنز، فضاپیمای روباتیک ناساست که از فوریه سال 2006 ماموریت خود را آغاز کرده است.

کاوشگر New Horizons به یک شی مرموز قرمز رنگ نزدیک می‌شود

کاوشگر نیو هورایزنز، فضاپیمای روباتیک ناساست که از فوریه سال 2006 ماموریت خود را آغاز کرده است. این کاوشگر در حال حاضر به سمت یک شی مرموز و ناشناخته در کمربند کویپر در حرکت است که با نام MU69 شناخته می شود. مشاهدات اخیر که از فاصله ای نسبتا دور انجام شده نشان داده است که سطح این جرم آسمانی بسیار قرمز است. این سرخی احتمالا از سرخی لکه های موجود بر روی پلوتون نیز بیشتر است.

این شی کوچک کمربند کویپر، که از قطری حدود 30 تا 45 کیلومتر برخوردار است، با فاصله 2.6 میلیارد کیلومتری در ورای پلوتون قرار گرفته است. وقتی که نیوهورایزنز در روز اول ژانویه سال 2019 به این شی برسد، در واقع فاصله ای 43.3 برابر فاصله زمین تا خورشید را طی کرده است. جالب اینجاست که فاصله عبور نیوهورایزنز از کنار MU69 از فاصله عبور این کاوشگر از کنار پلوتون در 15 ژوییه 2015 کمتر خواهد بود.


کاوشگر New Horizons به یک شی مرموز قرمز رنگ نزدیک می‌شود


دانشمندان و محققین این ماموریت خاص در بخش علوم سیاره ای جامعه اخترشناسان آمریکا در خصوص عبور از کنار پلوتون و همچنین مواجهه با کمربند کویپر به تبادل نظر پرداختند. بر اساس مشاهدات اخیر که توسط تلسکوپ فضایی هابل انجام شده، به نظر می رسد MU69 اگر از پلوتون سرخ تر نباشد، قطعا به همان اندازه سرخ است. MU69 در حال حاضر کوچکترین شی کمربند کویپر است که رنگ آن مورد اندازه گیری قرار گرفته که اولین یافته ها در خصوص ظاهر این شی مرموز است.

رنگ قرمز MU69، همانند لکه های سرخ پلوتون و قمر آن یعنی Charon، وجود تولین را قویا مطرح می کند. تولین گروهی از مولکول ها هستند که از تابش پرتو ماورا بنفش خورشید بر ترکیبات آلی ساده مانند متان یا اتان تشکیل می شوند. تولین به صورت طبیعی بر روی سیاره زمین تولید نمی شود، اما به وفور بر روی سطوح یخی اجسام بخش خارجی منظومه شمسی یافت می شود. دانشمندان با استفاده از تلسکوپ هابل، تایید کرده اند که MU69 بخشی از منطقه "سرد کلاسیک" کمربند کویپر است که در برگیرنده تعدادی از قدیمی ترین اجرام موجود درمنظومه شمسی می باشد.

 با پیشروی نیو هورایزنر در فضا و رویارویی آن با اجرامی که در فاصله بسیار زیاد با زمین قرار دارند، این ماموریت شباهت بیشتری به فیلم های علمی- تخیلی پیدا می کند. بنابراین خود را برای شگفتی هایی غیر قابل تصور در روز اول ژانویه سال 2019 آماده کنید.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب