منطقه ویژه علم و فناوری در خوزستان ایجاد می‌شود

دبیر ستاد نفت و گاز معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایجاد منطقه ویژه علم و فناوری نفت و گاز در استان خوزستان خبر داد.

منطقه ویژه علم و فناوری در خوزستان ایجاد می‌شود

به گزارش خبرنگار ایسنا، دکتر جعفر توفیقی در حاشیه مراسم افتتاح خط تولید کاتالیست‌های هم‌رسوبی در جمع خبرنگاران، ایجاد شرایط برای شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور توسعه فناوری در این حوزه را از جمله مسوولیت‌های این ستاد نام برد و افزود: بر این اساس در معاونت علمی برنامه‌ریزی شده است تا شرایط را به گونه‌ای فراهم کنیم که موجب تقویت پژوهش و فناوری در شرکت دانش‌بنیان شود و همچنین محصولات تولید شده نیز به بازار عرضه شود.

وی تجاری‌سازی را از جمله ماموریت‌های این ستاد نام برد و ادامه داد: علاوه بر آن در صورتی که شرکت‌ها نیاز به دریافت استانداردهای خاصی داشته باشند به آنها کمک خواهیم کرد تا این استانداردها را دریافت کنند.

توفیقی به دیگر برنامه‌های این ستاد اشاره کرد و از اجرای پروژه‌ای تحت عنوان منطقه ویژه علم و فناوری نفت و گاز در استان خوزستان خبر داد.

دبیر ستاد نفت و گاز معاونت علمی در این باره توضیح داد: با توجه به اینکه بخش عمده‌ای از صنعت نفت و گاز و به ویژه صنایع بالادستی در این استان متمرکز است و تعداد زیادی از شرکت‌های سازنده تجهیزات و همچنین دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی در این زمینه شکل گرفته است از این رو اقدام به راه‌اندازی منطقه ویژه علم و فناوری نفت و گاز در استان خوزستان کرده‌ایم.

به گفته وی، با راه‌اندازی این منطقه ویژه چرخه علم تا ثروت یا علم تا بازار در این منطقه شکل خواهد گرفت.

توفیقی با تاکید بر اینکه این منطقه ویژه با حضور بهره‌برداران تکنولوژی‌های نفت و گاز، سازندگان تجهیزات و محققان این حوزه ایجاد خواهد شد، اضافه کرد: در این منطقه نوعی نظام‌بخشی نوع‌آوری فعال خواهد شد که فرآیند از پژوهش تا تجاری‌سازی فناوری را ایجاد می‌کند.

توفیقی با تاکید بر اینکه در حال حاضر عملیات اجرایی تاسیس این منطقه آغاز شده است، اظهار کرد: با عملیاتی شدن این پروژه تجربه موفقی در علم و فناوری کشور ایجاد خواهد شد که در آن تمام نیازمندی‌های تکنولوژی از تولید تا توسعه و تجاری‌سازی توسط دانشگاه‌ها، مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان انجام خواهد شد.

دبیر ستاد نفت و گاز معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از 2000 شرکت سازنده تجهیزات در حوزه نفت و گاز در کشور تاسیس شده است، یادآور شد: از این تعداد 200 شرکت دانش‌بنیان شده‌اند.

به گفته وی، علاوه بر آن 15 تا 20 شرکت در حوزه تولید کاتالیست‌ها در کشور ایجاد شده‌اند و کلیه شرکت‌های فعال در حوزه نفت و گاز تحت پوشش معاونت علمی قرار دارند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب