تأثیر نوشیدنی‌های گازدار بر سلامت

اگرچه خیلی‌ها علاقه زیادی به نوشیدنی‌های گازدار دارند اما نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف این نوشیدنی‌ها قطعاً پیامدهای مخربی مانند آسم، مشکلات کلیوی و بیماری قلبی دارد.

تأثیر نوشیدنی‌های گازدار بر سلامت

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه خراسان، ترکیبی به نام «سدیم بنزوئیت» در نوشیدنی ها یافت می شود که برای کند کردن رشد باکتری از آن استفاده می شود. این ترکیب می تواند باعث ایجاد جوش های ریز، آسم و اگزما شود.

مینای دندان

قند و اسید موجود در این نوشیدنی به آسانی مینای دندان را از بین می برد. موقعی که پوسیدگی دندان به ریشه عصب و قسمت پایه دندان می رسد، در صورت درمان نشدن، دندان ممکن است آبسه کند.

بیماری قلبی

اغلب نوشیدنی ها حاوی فروکتوز زیاد شیره ذرت است که خطر سندروم متابولیک را افزایش می دهد. این سندروم با افزایش خطر دیابت و بیماری قلبی ارتباط دارد.

مشکلات مختلف

ظرف این نوشیدنی ها با لایه ای از رزین حاوی BPA (بیسفنول A) پوشیده شده است. این همان ماده سرطان زایی است که در شیشه پلاستیکی آب و ظروف پلاستیکی یافت می شود که منجربه بلوغ زودرس و ناهنجاری های تناسلی می شود.

پوکی استخوان

نوشیدنی های گازدار حاوی اسید فسفریک است و برنامه غذایی سرشار از فسفین با خطر افزایش بالای پوکی استخوان

ارتباط دارد.

افزایش خطر دیابت

در افرادی که به میزان زیاد نوشیدنی های گازدار مصرف می کنند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ تا ۸۰درصد افزایش می یابد.

آسم 

سدیم بنزوئیت موجود در نوشابه ها به عنوان نگه دارنده (کنترل میکروبی) در غذا استفاده می شود. این نگه دارنده ها، سدیم را بیشتر از میزان مورد نیاز به برنامه غذایی اضافه می کند و دستیابی به پتاسیم را کاهش می دهد. برخی واکنش ها به سدیم بنزوئیت شامل جوش های ریز، آسم و اگزماست.

مشکلات کلیوی 

این نوشیدنی ها حاوی میزان زیاد اسید فسفریک است که با سنگ کلیه و مشکلات دیگر کلیوی ارتباط دارد و احتمال بروز سنگ کلیه را در مردانی که دچار اضافه وزن هستند افزایش می دهد.

قند اضافه 

۲۰ دقیقه پس از مصرف نوشابه، قند خون بالا می رود و منجر به ترشح زیاد انسولین در خون می شود.

۴۰ دقیقه بعد، جذب کافئین در بدن به پایان می رسد. مردمک چشم گشاد می شود، فشارخون بالا می رود، در نتیجه کبد، قند بیشتری وارد خون می کند. گیرنده های «ادینوسین» در مغز مسدود و مانع خواب آلودگی می شود.

۴۵ دقیقه بعد، میزان تولید دوپامین افزایش پیدا می کند و مرکز لذت مغز تحریک می شود. این دقیقاً، مشابه عملکرد هروئین است.

چاقی مفرط 

ارتباط بین مصرف نوشیدنی های گازدار و وزن بدن به قدری قوی است که محققان می گویند مصرف این نوشیدنی ها خطر چاقی مفرط را 6/1 برابر افزایش می دهد.


منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب