تحلیل اطلاعات فرود کاوشگر Schiaparelli

در تاریخ 20 اکتبر، اطلاعات ارزشمندی از کاوشگر ExoMars Schiaparelli به ایستگاه مرکز Trace Gas Orbiter ارسال شد. این اطلاعات بعد از فرود این کاوشگر روی سطح مریخ به زمین مخابره شد

تحلیل اطلاعات فرود کاوشگر Schiaparelli

در تاریخ 20 اکتبر، اطلاعات ارزشمندی از کاوشگر ExoMars Schiaparelli به ایستگاه مرکز Trace Gas Orbiter ارسال شد. این اطلاعات بعد از فرود این کاوشگر روی سطح مریخ به زمین مخابره شد و هم اکنون توسط متخصصین تحلیل شده است.

اولین کشفیات از تلسکوپ GMRT که به صورت آزمایشی در اطراف Pune در هند نصب شده است و همچنین چرخش Mars Expressآژانس فضایی اروپا نشان می داد که این کاوشگر تمامی مراحل فرود 6 دقیقه ای خود را در اتمسفر مریخ با موفقیت به پایان رسانده است. این مراحل شامل کاهش سرعت هنگام ورود به اتمسفر، باز شدن چتر نجات و جدا شدن سپر حرارتی بوده است.

اما سیگنال های ثبت شده توسط هر دو ماهواره نامبرده شده کمی قبل از زمانی که انتظار می رفت کاوشگر به طور کامل روی سطح مریخ فرود بیاید قطع شدند. اختلاف بین این دو مجموعه داده توسط متخصصین آژانس فضایی اروپا در آلمان در حال تحلیل است. جزییات مسافت سنجی ثبت شده توسط Trace Gas Orbiter برای درک بهتر موقعیت مورد نیاز بود. درست در زمان فرود Schiaparelli، این مدارگرد در حال اجرای مانور مهمی برای قرارگیری در مدار مریخ بوده که آن را با موفقیت به پایان رسانده است. این اطلاعات مهم توسط Schiaparelli ثبت شده و در اولین ساعات صبح پنج شنبه به زمین مخابره شده است.

تحلیل بخشی از داده ها انجام شد و تایید کرد که مراحل ورود به اتمسفر و فرود کاوشگر، طبق پیش بینی ها اتفاق افتاده است. بعد از جدا شدن سپر حرارتی پشتی و چتر، اتفاقات خارج از انتظار روی داده اند. همین روند جدا شدن کمی زودتر از حد انتظار اتفاق افتاده اما تحلیل ها هنوز تکمیل نشده اند. همچنین تایید شده که پیشرانه ها تا حدودی فعال شده اند اگرچه آنها نیز در ارتفاعی که هنوز مشخص نشده است، کمی زودتر از حد انتظار خاموش شده اند.

به گفته Jan Wörner ، مدیر کل آژانس فضایی اروپا:

بعد از رویدادهای دیروز، ما یک مدارگرد خیره کننده به دور مریخ داریم که آماده تحقیق و پشتیبانی از ماموریت ExoMars سال 2020 است.نقش اصلی Schiaparelli، آزمایش تکنولوژی فرود اروپایی ها بوده است. ثبت داده در طول مراحل فرود نیز بخشی از همین تکنولوژی ست و آماده شدن برای آینده نیازمند درس گرفتن از جزییات اتفاقاتی ست که رخ داده است.

David Parker، مدیر اکتشافات رباتیک و پروازهای فضایی انسانی آژانس فضایی اروپا:

از نظر مهندسی، این داده ها همان چیزی هستند که از یک تست می خواهیم و حالا داده های بسیار ارزشمندی داریم که می توانیم با آنها کار کنیم. ما یک برد پرس و جو برای عمیق شدن در داده ها خواهیم داشت و فعلاً نمی توانیم آینده را پیش بینی کنیم.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب