سرنوشت مبهم کاوشگر جدید اروپا در مریخ

سازمان فضایی اروپا دیروز (چهارشنبه 28 مهر) کاوشگر جدید خود را روی مریخ فرود آورد. اما ساعت‌هاست که از این کاوشگر اروپایی خبری نیست و دانشمندان احتمال می‌دهند که فرود آن موفقیت‌آمیزی نبوده و ....

سرنوشت مبهم کاوشگر جدید اروپا در مریخ

سازمان فضایی اروپا دیروز (چهارشنبه 28 مهر) کاوشگر جدید خود را روی مریخ فرود آورد. اما ساعت‌هاست که از این کاوشگر اروپایی خبری نیست و دانشمندان احتمال می‌دهند که فرود آن موفقیت‌آمیزی نبوده و در نهایت این ماموریت از دست رفته است.

به گزارش گروه علم و فناوری آنا به نقل از UPI، به گفته دانشمندان، علائم رادیویی ربات «اسکیاپارلی» کم‌تر از یک دقیقه پیش از موعد مقرر برای فرود بر سطح این سیاره قطع شد. ماهواره‌هایی که دور مریخ می‌گردند سعی کرده‌اند موقعیت این کاوشگر را دریابند اما موفق نشده‌اند. یک ماهواره آمریکایی حتی سعی کرد با اسکیاپارلی تماس بگیرد اما جوابی نشنید.

بیم آن می‌رود که ربات سقوط کرده و از بین رفته باشد. با این حال آژانس فضایی اروپا (ESA)، به سرعت سرنوشت این ماموریت را اعلام نخواهد کرد. مهندسان این سازمان تمام اشکالات احتمالی را بررسی می‌کنند تا ببینند چرا تماس با کاوشگر قطع شده است و برای حل آن چه می‌توانند بکنند. این فرآیند می‌تواند چند روز زمان ببرد.

سرنوشت مبهم کاوشگر جدید اروپا در مریخ

سرنوشت مبهم کاوشگر جدید اروپا در مریخ

تصویر کامپیوتری: تماس کاوشگر کم‌تر از یک دقیقه قبل لحظه فرود قطع شد

سفینه مادر که اسکیاپارلی با آن به این سیاره حمل شد و اکنون در مدار مریخ مستقر شده است، از ابزارهای اصلی مهندسان خواهد بود. این ماهوار به نام TGO (تریس گس اوربیتر) مشغول دریافت اطلاعات تله‌متری از اسکیاپارلی بوده است. این اطلاعات می‌تواند حاوی سرنخ‌هایی درباره سرنوشت این کاوشگر در لحظات پیش از فرود باشد.

اسکیاپارلی با هدف نشان دادن توانایی آژانس فضایی اروپا، برای فرود بر همسایه زمین طراحی و اعزام شد. تنها تلاش قبلی این سازمان برای فرود آوردن یک کاوشگر بر مریخ در سال ۲۰۰۳ بود؛ زمانی که بیگل-۲ فرود آورده شد. بیگل به سلامت فرود آمد اما صفحات خورشیدی آن به درستی باز نشد و تماسش با زمین قطع شد.

علیرغم فضای گرفته در ESA به دلیل وضعیت اسکیاپارلی، مسئولان از عملکرد سفینه مادر، TGO، و استقرار آن در مدار مریخ ذوق‌زده هستند.

گفتنی است که این ماهواره بخش اصلی ماموریت مشترک سازمان فضایی اروپا با روسیه است که رسما «اگزومارس 2016» نام‌گذاری شده است.

TGO چند سال آینده را صرف مطالعه گازهای اتمسفر مریخ مثل متان، بخار آب و دی‌اکسید نیتروژن خواهد کرد. هرچند میزان این گازها بسیار کم است اما حاوی سرنخ‌هایی درباره فعالیت‌های کنونی مریخ هستند و حتی ممکن است نشانه‌های حضور حیات را آشکار کنند.

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب