پیش‌بینی حملات صرع با تراشه‌های کاشتنی

محققان دانشگاه ملبورن با همکاری شرکت ای‎بی‎ام یک تراشه کامپیوتری قابل کاشت را تولید کرده‎اند که قادر است به طور دائم وضعیت فعالیت مغز بیمار را تحت نظر قرار دهد

پیش‌بینی حملات صرع با تراشه‌های کاشتنی

محققان دانشگاه ملبورن با همکاری شرکت ای‎بی‎ام یک تراشه کامپیوتری قابل کاشت را تولید کرده‎اند که قادر است به طور دائم وضعیت فعالیت مغز بیمار را تحت نظر قرار داده و این امید می‎رود که بتواند زمان حملات دردناک صرع را پیش‌بینی کند. این تراشه بر اساس فناوری TrueNorth ای‎بی‎ام ساخته شده است و از معماری شبکه‎های عصبی (شبیه به سیستم هوش مصنوعی یادگیری عمیق مورد استفاده توسط فیسبوک و گوگل) استفاده می‎کند.

درست به همان شیوه‎ای که شبکه‎های عصبی را می‎توان برای شناسایی اشیا آموزش داد، گروه دانشگاه ملبورن امیدوار هستند که بتوانند نمونه مورد آزمایش خود را به گونه‎ای آموزش دهند تا بتواند الگوهای الکتریکی نشانه تشنج را شناسایی کند. یکی از محققان دانشگاه ملبورن به نام استفان هرر می‎گوید: «ما مشغول تلاش هستیم تا اطلاعات معنی دار حاصل از نویزهای پس زمینه را استخراج کنیم. ما می‎خواهیم این امکان را داشته باشیم تا بتوانیم تشنج‎های مختص به هر بیمار را شناسایی کنیم.» اما قبل از این که آنها بتوانند چنین کاری را به این سیستم آموزش دهند، این گروه به داده‎های خام بسیار بیشتری نیاز دارند.

این سیستم هنوز تنها یک اثبات مفهومی‎ است. آزمایشات اخیر انجام شده که در آن به این تراشه فرمان داده شده بود که به تجزیه و تحلیل امواج مغزی بپردازد تا بتواند حدس بزند که آیا بیمار یک توپ را با دست راست خود فشار می‎دهد یا با دست چپ، تنها توانست با دقت 76 درصدی از عهده این آزمایش برآید. رتبه به دست آمده از این آزمایش 10 واحد بیشتر از آزمایشات شبیه سازی قبلی بوده است، به همین دلیل محققان مطمئن هستند که این ارقام در تمرینات بعدی بیشتر خواهد شد. متاسفانه این به این معنا است که ما این گونه از دستگاه‎ها را تا چند سال آینده در بخش تجهیزات پزشکی مشاهده نخواهیم کرد. تا آن زمان، افرادی که به بیماری صرع مبتلا هستند باید به سگ‎های تعلیم دیده برای پیش بینی حملات تشنج اکتفا کنند.

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب