سرمایه‌گذاری روی تراشه‌های مغزی از مرز 60 میلیون دلار گذشت

پژوهش‌های گسترده‌ای در جهت پیدا کردن راه درمانی برای یکسری معضلات مغزی در جریان است که در این میان دو حوزه کاربردی مورد توجه ویژه دانشمندان قرار دارند.

سرمایه‌گذاری روی تراشه‌های مغزی از مرز 60 میلیون دلار گذشت

پژوهش‌های گسترده‌ای در جهت پیدا کردن راه درمانی برای یکسری معضلات مغزی در جریان است که در این میان دو حوزه کاربردی مورد توجه ویژه دانشمندان قرار دارند. بازگرداندن توانایی‌های جسمانی به افرادی که دچار مصدومیت‌های فیزیکی شده‌اند و بازگرداندن خاطرات از دست رفته افراد از مهم‌ترین پژوهش‌هایی است که دانشمدان در حال پیدا کردن راه درمانی برای آن‌ها هستند.

تحقیقات مرتبط با مغز عمدتا از سوی مراکز نظامی یا پژوهشکده‌هایی که بودجه مالی آن‌ها از سوی نهادهای نظامی است، انجام می‌شود. در این میان رابط مغزی انسان و ماشین بیش از پیش مورد توجه دنیای فناوری قرار گرفته است. طراحی تراشه‌ای که ابعاد آن در حد یک سانتی‌متر مربع بوده و قادر باشد اطلاعات را میان دنیای دیجیتال و مغز انسان مبادله کند، در آینده نزدیک تحولات اساسی را در حوزه مغز و اعصاب به وجود خواهد آورد. این رابط‌ مغزی که NESD سرنام Neural Engineering System Design نامیده می‌شود،. تراشه‌ جدیدی است که 60 میلیون دلار به مدت چهار سال برای آن‌ هزینه شده و قرار است در مغز انسان کاشته شود. این تراشه‌ به منظور بازگرداندن توانایی‌های حرکتی به افرادی که دچار مصدومیت‌های فیزیکی شده‌اند، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

در حال حاضر، بهترین رابط عصبی که در اختیار افراد ناتوان قرار دارد، نوع خاصی پروتز کاشتنی است که دارای محدودیت بوده و تنها به صد سلول عصبی متصل شده و اطلاعات را از آن‌ها دریافت می‌کند. اما رابط جدید که به عنوان پلی میان مغز و کامپیوتر به ایفای نقش می‌پردازد، قادر است به میلیون‌ها سلول عصبی و مجزا به صورت بلادرنگ متصل شود. این تراشه در نقش یک مترجم ظاهر شده و قادر است زبان الکتروشیمیایی که سلول‌های عصبی از آن استفاده می‌کنند را به زبان قابل فهم کامپیوترها (کدهای باینری) تبدیل کند.

در نمونه دیگری دانشمندان به سراغ مشکل رایج دیگر مغز یعنی ضربه مغزی رفته‌اند. این مشکل که عمدتا در ارتباط با تصادفات رانندگی یا ضربات ناگهانی شدید رخ می‌دهد، هر ساله بر سلامت حداقل هزاران انسان در سراسر دنیا تاثیر منفی می‌گذارد. این صدمات در دراز مدت نه تنها باعث می‌شوند مردم در بازیابی خاطرات خود دچار مشکل شوند، بلکه توانایی مغز در به خاطرسپاری خاطرات جدید را با محدودیت روبرو می‌کند. با توجه به آن‌که مغز اساس پیکره انسانی را شکل می‌دهد، سازمان‌ها و موسسات پژوهشی مختلف بر آن شدند تا روش‌های درمانی مختلف و مؤثری برای کاهش عوارض بلندمدت این مشکل را ابداع کنند.

نزدیک به یک سال پیش یکی از سازمان‌های بزرگ و نظامی ایالات متحده اعلام کرد، آماده است فرآیندهای آزمایشی پروژه "بازگرداندن حافظه فعال" سرنام Restoring Active Memory را به مرحله اجرا در آورد. این پروژه به منظور شتاب‌بخشی به توسعه فناوری‌ها و مقابله با مخاطراتی که بهداشت عمومی را تهدید می‌کنند، شکل گرفت. به طوری که بتواند به افرادی که دچار ضایعات مغزی شده‌اند کمک کند. این پروژه‌ درست همانند یک مکانیزم ارتباطی میان خاطرات و آسیب‌هایی که به مغز وارد می‌شود، فعالیت خواهد کرد. این پروژه تحقیقاتی سعی دارد به این پرسش پاسخ دهد که چگونه سلول‌های عصبی خاطرات کدگذاری شده را تعریف می‌کنند و چگونه دانش لازم برای یادآوری آگاهانه خاطرات در غالب کلمات، حوادث، زمان و مکان را به دست می‌آورند. خاطرات در مغز توسط پروتنینی به نام mRNA تولید می‌شوند. این پروتئین نورون‌های مغز را به یکدیگر متصل کرده و در نتیجه باعث شکل‌گیری خاطرات می‌شود. اکنون دانشمندان موفق شده‌اند روش‌ جدیدی برای تحلیل و رمزگشایی این سیگنال‌های عصبی پیدا کنند. دانشمندان اعلام کرده‌اند که این تراشه در نهایت قادر است به افرادی که دچار بیماری آلزایمر شده‌اند کمک کند. 

منبع :

پاسخ تلفنی به سوالات شما و برنامه ریزی شخصی

برنامه ریزی روزانه و زمان بندی صحیح برای مطالعه در ایام امتحانات و دوران جمع بندی کدام است؟
مناسب ترین کتاب ها برای دوران جمع بندی ؟
بهترین تغذیه برای افزایش حافظه و کاهش خواب آلودگی و خستگی کدام است؟ چگونه تمرکزم را در حین مطالعه بالا ببرم؟
از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
ساعت پاسخگویی از 8 صبح تا 12 شب